Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Завршен највећи део Акционог плана за Поглавље 24

Завршен највећи део Акционог плана за Поглавље 24

Београд, 20. јул 2016. године – Министар унутрашњих послова у Влади Републике Србије Небојша Стефановић изјавио је данас да је реформа полиције у Србији у току, као и да је у протекле две године завршено 90 одсто задатака из Акционог плана за Поглавље 24.


Стефановић је, гостујући у Јутарњем програму ТВ Пинк, подсетио на то да је у оквиру реформе полиције донет Закон о полицији, који је, како је подвукао, Европска комисија одобрила и похвалила.

Овај закон је добар за грађане Србије јер даје припадницима полиције онолико овлашћења колико им је потребно да заштите грађане, водећи при том рачуна о њиховим правима, нагласио је министар.

Он је указао на то да је у току израда новог закона о азилу, закона о странцима, закона о ДНК регистрима, као и стратегије о тероризму, уз напомену да се на Акционом плану за Поглавље 24 ради већ две године.

У ресорном министарству настојимо да покажемо да оно што смо написали и обећали, можемо и да урадимо, рекао је Стефановић, додавши да је Поглавље 24 комплексно и обимно и да се бави актуелним питањима тероризма, азила и миграција.

Он је, указујући на то да се већ дуго ради на сузбијању илегалних миграција, поновио да се Србија не може користити као земља у којој ће се мигранти нагомилавати, а да се не зна шта ће се дешавати са њима и куда ће даље ићи.

Према његовим речима, Србија ради на решавању овог проблема заједно са Европском унијом, од које је затражена нека врста заједничког става по том питању.

Око 80 одсто људи који су тренутно у Србији су економски мигранти из Авганистана и Пакистана, а нешто мало људи је тренутно из Сирије. Ми смо им понудили прилику да траже азил у Србији, навео је Стефановић.

Министар је рекао да је МУП од Мађарске добио понуду да та земља упути полицијске снаге које би помогле у заштити граница Србије, као што и наша земља настоји да помогне земљама које су пре ње на миграторном путу.

Србија ће се заједничким снагама војске и полиције трудити да спречи илегални улазак миграната у земљу, а једна од највећих опасности су кријумчари, истакао је Стефановић.

У овој години, како је прецизирао, покренуто је 300 кривичних пријава против кријумчара, при чему је спречено да приближно 5.000 људи илегално уђе у нашу земљу.

Према његовим речима, мењају се и законске норме како би се тужилаштву и полицији омогућио ефикаснији рад када је у питању насиље у породици.

Он је истакао да ће полицајци бити обучени да боље реагују у таквим ситуацијама, јер је до сада било примера застрашивања жртава које на суду одустају од гоњења насилника.

МУП ће, код насиља у породици, убудуће инсистирати на обавезном привођењу да би људи осетили да то није нешто од чега ће држава да окрене главу, указао је министар.

Говорећи о закону о педофилима и силоватељима, Стефановић је рекао да су претходне акције дале резултате у хватању педофила, као и да се повећањем законског минимума и максимума казне пооштрила казнена политика.

Према његовим речима, регистар педофила и силоватеља може да помогне само када је неко правоснажно осуђен за то дело и у њему се могу наћи само они за које суд непобитно утврди да су криви.

Злоупотребе су могуће, али ово је веома тешко кривично дело, тако да као друштво морамо да учинимо све да се то спречи, нагласио је министар.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs