Београд, 5. мај 2005. године - Министар привреде у Влади Републике Србије Предраг Бубало изјавио је данас да је Влада Србије одлучна у намери да до краја буду саниране све последице у поплављеним подручјима у банатским општинама.
Бубало је на конференцији за новинаре прочитао
Закључак који је Влада Србије усвојила након што је размотрила стање у поплављеним општинама у Средњем Банату.
Министар за капиталне инвестиције и председник Кризног штаба Владе Републике Србије за отклањање последица поплава у Средњем Банату Велимир Илић саопштио је да је до данас као помоћ банатским општинама издвојено 19 милиона динара из Фонда за елементарне непогоде, 40 милиона динара дало је Министарство за капиталне инвестиције, 45 милиона динара Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, 16 милиона динара Покрајинско веће Војводине, 6 и по милиона динара износе прилози донатора, Робне резерве помогле су са 20 милиона динара у храни, а Цивилна заштита дала је 10 милиона, тако да је укупан износ средстава 156.500.000 динара.
Ова средстава употребљена су на територији четири банатске општине, рачунајући и општину Зрењанин, имајући у виду саобраћајну несрећу која се догодила на Жабаљском мосту, објаснио је Илић.
Он је напоменуо да средства која су обрачуната не укључују рад грађевинских машина и опреме која је коришћена на терену и чији ће часови рада бити накнадно обрачунати.
У складу са захтевима грађана из поплављених општина, дата је једнократна помоћ у висини од 10.000 динара свима, без обзира на то да ли су им куће поплављене или не, истакао је Илић и додао да су сви грађани били ангажовани на одбрани од поплаве и изградњи насипа.
Министар је нагласио да ће обим штете на поплављеним подручјима утврдити комисије које ће бити формиране и подсетио да су локалне власти тражиле да се ученици осмих разреда основних школа у поплављеним подручјима ослободе обавезе полагања пријемних испита за упис у средње школе, што је Министарство просвете начелно прихватило.
Министарство просвете послаће своје инспекцијске органе у угрожене општине како би се и овом захтеву локалног становништва изашло у сусрет, навео је министар за капиталне инвестиције и напоменуо да ће пролећни распуст бити продужен, а одсуство са наставе надокнађено на крају године.
Илић је рекао да је на данашњој седници Владе такође постигнут договор да се из кредитних средстава издвоји 72 милиона евра за завршетак пута Београд-Нови Сад и изградњу моста на Дунаву код Бешке.
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Србије Ивана Дулић-Марковић нагласила је да Влада и ресорна министарства улажу све напоре како би се ублажила тешка ситуација
у банатским општинама које су захваћене поплавом.
Према њеним речима, Влада Србије усвојила је Информацију о спровођењу санације свих неопходних ветеринарско-санитарних мера, а Министарство пољопривреде је издвојило 15 милиона динара за санитарно-ветеринарске мере, као и 30 милиона динара за подршку стручњацима који раде на санирању ситуације.
Министар финансија у Влади Србије Млађан Динкић указао је на то да је на данашњој седници усвојен Закључак о томе да се Влада и Министарство финансија обавезују да из буџета Републике Србије издвоје сва потребна средстава за обнову општина захваћених поплавом, а у складу са Законом о коришћењу средстава за санацију и заштиту од елементарних непогода.
Ребалансом буџета Републике Србије биће предвиђена и издвојена сва неопходна средстава за обнову кућа које су срушене или оштећене у поплавама, навео је Динкић.
Он је истакао да су 72 милиона евра, који ће бити издвојени за завршетак пута Београд-Нови Сад, зајам Европске банке за обнову и развој и објаснио да ће од те суме 18 милиона евра бити утрошено за извођење радова на самом аутопуту, а 53 милиона евра за изградњу новог моста код Бешке.
Такође, Европска инвестициона банка одобрила је зајам за изградњу и модернизацију основних и средњих школа у Србији у висини од 25 милиона евра. Реализација пројекта почеће ове године, а завршетак је предвиђен за крај 2007. године, навео је министар финансија.
Пројектом су обухваћене основне школе у Новом Саду на Ветернику, у Старој Пазови, у Бајмоку код Суботице, основне школе у Земуну и Смедереву, као и средње медицинске школе у Краљеву и Новом Пазару, средња техничка школа у Врању, при чему ће потпуно бити реновирана основна школа за ученике са посебним потребама у Земуну.
Динкић је најавио да ће ускоро бити потписан уговор о кредиту између Европске инвестиционе банке и Агенције за контролу лета у вредности од 34 милиона евра, који треба да послужи за модернизацију контроле летења, с обзиром на то да се у Србији очекује већа фреквенција авио-саобраћаја наредних година.
Такође, на седници Владе усвојен је Извештај о преговорима са Светском банком у вези са кредитом за пројекат рехабилитације система за наводњавање и одводњавање чија је вредност 25 милиона долара, навео је Динкић и додао да је данас донета и Уредба којом почиње рационализација у државној управи, односно државној администрацији, која је најављена почетком године.
Према његовим речима, Влада Србије донела је и одлуку да од Међународног монетарног фонда (ММФ) затражи да рок за окончање трогодишњег аранжмана са овим фондом буде продужен до краја године. Динкић је најавио да ће преговори са представницима ММФ-а почети сутра, тако да ће Влада Србије упутити и званичан захтев за продужење аранжмана који истиче 15. маја.
Он је изразио очекивање да ће разговори са Мисијом ММФ-а бити завршени успешно и да ће бити добијена позитивна пета ревизија.