Београд, 12. јул 2016. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић присуствовала је данас потписивању уговора о коришћењу средстава за уређење пољских путева и комасацију земљишта са представницима 61 локалне самоуправе у Србији.
За ту сврху, буџетом Републике Србије и одговарајућом уредбом, обезбеђена су средства у укупном износу већем од 347 милиона динара.
Богосављевић-Бошковић је тим поводом рекла да ће, захваљујући данас потписаним уговорима, ова средства бити у потпуности искоришћена.
Она је објаснила да су на основу Уредбе о утврђивању програма заштите, уређења и коришћења пољопривредног земљишта за 2016. годину и Конкурса за уређење пољских путева, данас закључени уговори са 59 јединица локалне самоуправе, које су испуниле предвиђене услове.
Укупна вредност ове инвестиције износи 691,6 милиона динара, пренела је Богосављевић-Бошковић, нагласивши да је учешће ресорног министарства 304 милиона динара.
Овим средствима, како је прецизирала, у наредних 120 дана уредиће се приближно 905 километара пољских путева, при чему ће на том послу бити ангажована домаћа предузећа.
Такође, данас је потписано и шест уговора са пет јединица локалне самоуправе о финансирању комасације на површини од 12.652 хектара, у укупном износу нешто већем од 43 милиона динара, нагласила је Богосављевић-Бошковић.
Она је навела да ће уређењем пољских путева бити омогућено лакше, безбедније и ефикасније кретање пољопривредника, али и транспорт пољопривредних производа, посебно воћа и поврћа.
Богосављевић-Бошковић је подсетила на то да је изградња и ревитализација пољских путева једна од најзначајнијих мера којом се побољшавају услови живота и рада пољопривредника, али и свих других људи који живе у руралном подручју.
Према њеним речима, комасација земљишта, као најкомплекснија мера уређења земљишта, омогућиће ефикасније коришћење пољопривредног земљишта, али и решавање имовинско-правних односа на земљишту које ће бити комасирано.
Она је подвукла да је ове године владало велико интересовање за уређење пољских путева, пре свега због њиховог значаја и интересовања пољопривредника, али и препознавања важности тог посла код јединица локалне самоуправе, тако да је велики број њих испунио услове конкурса.
Изградња, односно ревитализација пољских путева, први је корак у комплекснијем уређењу земљишног простора на одређеном подручју, као и стварању већег пољопривредног поседа, који ће омогућити пољопривредницима лакшу и јефтинију производњу, закључила је Богосављевић-Бошковић.