Београд, 11. јул 2016. године – Државни секретар Министарства трговине, туризма и телекомуникација Владе Републике Србије Татјана Матић изјавила је данас да је задатак науке да надограђује открића Николе Тесле и даље развија његове идеје, а државе да омогући да његов легат буде у служби грађана.
 |
Фото: Фонет |
Матић је на научном скупу поводом 160 година од рођења Николе Тесле "Тесла за сва времена" истакла да ресорно министарство спроводи програме за развој информационог друштва и телекомуникационог сектора, који имају за циљ стварање прогресивнијег и хуманијег друштва на технологијама које су настале на основама Теслиног рада.
Реч је, како је објаснила, о његовим истраживањима у области радио-технике и бежичног управљања, бежичног преноса информација и изумима заснованим на наизменичној струји.
Она је навела да Министарство као приоритет у неговању Теслине заоставштине види три кључне области – развој ИТ технологије у сфери образовања, ширење академске мреже која ће бити даљи носилац развоја поменутих технологија и развој широкопојасне инфраструктуре и приступ широкопојасном интернету свим пословним субјектима и грађанима у Србији.
Матић је указала и на значај унапређења дигиталне писмености, повећања броја ИТ стручњака, изградње бежичних рачунарских мрежа у школама и њихово опремање системима који ће омогућити даљинско учење и повезивање са вршњацима у иностранству.
Верујемо да ће рад на поменутим приоритетима побољшати услове образовања и пословања у читавој земљи, посебно у руралним и недовољно развијеним подручјима и да ћемо успети да на тај начин смањимо огромни дигитални и економски јаз између руралних и урбаних подручја у Србији, закључила је она.
Матић је, у име ресорног министарства и потпредседника Владе и министра Расима Љајића, изразила захвалност Српској академији наука и уметности на позиву за учешће у прослави Теслиног јубилеја.
Она је рекла да Министарство види као важан задатак да подржава институције од кључног националног значаја, будући да успешна сарадња државних и научних институција чини основу јаког и прогресивног друштва, нарочито у области информационо-комуникационих технологија, где су научне иновације и убрзани раст индустрије нераскидиво повезани.
Присутнима су се обратили и председник Српске академије наука и уметности (САНУ) Владимир Костић, као и последњи живи рођак Николе Тесле Вилијам Тербо.
У САНУ ће током дана бити одржана предавања о животу и делу Николе Тесле, а вечерас ће у Галерији науке и технике САНУ бити отворена изложба његових проналазака.