 |
Фото: Министарство спољних послова |
Манчанг је истакао да је непосредно по окончању посете, Ђинпинг упутио писма председнику Србије Томиславу Николићу и премијеру Александру Вучићу у којима се топло захваљује на изузетном дочеку и срдачном гостопримству којим је висока кинеска делегација примљена у Србији.
Амбасадор је овом приликом Дачићу пренео поздраве министра спољних послова НР Кине Ванг Јиа и уједно изразио захвалност на доприносу који су Дачић и Министарство спољних послова Србије дали успешној реализацији посете кинеског председника.
Дачић је нагласио да Србија високо цени билатералне односе са НР Кином, који су усвајањем и потписивањем Заједничке изјаве подигнути на ниво свеобухватног стратешког партнерства.
Према његовим речима, то отвара нове просторе за интензивирање односа и сарадње, али представља и обавезу да се билатерална сарадња константно обогаћује и испуњава новим садржајима.
Са посебним очекивањима гледамо на билатералну економску сарадњу са Кином, поручио је он и изразио задовољство због великих инфраструктурних пројеката у Србији на којима су ангажоване кинеске компаније.
У разговору је указано и на велике могућности сарадње у оквиру механизма Кина – земље централне и источне Европе, као и кроз различите облике активности у кинеској глобалној стратегији „Појаса и пута“, која обухвата више од 60 земаља Азије, Блиског истока и Европе.
На састанку је истакнут висок степен разумевања и узајамне подршке по низу питања од виталног интереса за Србију и Кину, као и сарадње у бројним међународним форумима.