Београд/Париз, 4. јул 2016. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Душан Вујовић изјавио је на самиту лидера западног Балкана и ЕУ у Паризу да су кључне теме којима је Влада данас посвећена инфраструктура, иновације и трговина, указавши на значај планирања пројеката на регионалном нивоу.
Вујовић је у изјави за агенцију Танјуг на маргинама поменутог скупа навео да је на панелу министара економије и финансија било речи о могућностима за инвестиције и побољшању пословне климе у региону, економским проблемима у државама западног Балкана као и о начинима да се заједничким напорима дође до најефикаснијег решења.
Србија је побољшала пословно окружење и постигла много на подстицању инвестиција. Да бисмо одржали ове резултате у наредном периоду потребно је добро планирање пројеката на регионалном нивоу и њихова што скорија имплементација, објаснио је министар.
Према његовој оцени, овакви скупови су важни и због тога што на једном месту окупљају премијере, министре спољних послова, финансија и економије, што су основне полуге и три нивоа на којима се договарају инвестиције и сарадња у региону.
На тај начин се, како је рекао, шаље порука приватном сектору да постоји сарадња у региону и да се припреми за крупне инвестиције, односно инвестиције треће генерације.
Он је нагласио да водеће земље Европе подржавају интеграцију балканских земаља, и подсетио на то да је и комесар ЕУ за суседску политику и проширење Јоханес Хан данас рекао да очекује повезивање држава овог региона.
Вујовић је, говорећи о расту који су оствариле земље региона, укључујући и Србију, истакао да је за нашу земљу изузетно значајно то што је у датим околностима успела да из негативне стопе раста БДП-а пређе у позитивну.
Србија прати регион на његовом развојном путу, а чак и превазилази суседе, што је од круцијалног значаја. Веома је добро што смо то успели усред фискалне консолидације, која је иначе рецесиона, констатовао је министар.
Влада, како је поручио, не сме тиме да се задовољи и да стане са реформама јер има још извора раста.
Према његовим речима, ти извори леже у неискоришћеним капацитетима у предузећима, у браунфилд инвестицијама и незапослености.
Будућност је да инвестирамо у знање и нове гринфилд инвестиције и да се повезујемо у региону, повећавамо способност конкурентног и заједничког наступања на светским и европским тржиштима. То је услов будућег одрживог раста, закључио је он.