 |
Фото: Министарство спољних послова |
Дачић је том приликом истакао да су чланице БСЕЦ-а велике и економски јаке земље као што су Руска Федерација и Турска, али и државе са различитим економским потенцијалима и позицијама у разним међународним организацијама, неке су чланице ЕУ, а неке Евроазијског савеза.
Он је оценио да постоји велики потенцијал за развој економске сарадње у том региону, и објаснио да ту пре свега мисли на пројекте у области транспорта, енергетике и развоја трговине.
Први потпредседник Владе је, такође, навео да постоје разна тела у оквиру Организације за црноморску економску сарадњу, од банке до института који се баве пројектима.
Према његовим речима, Србија је данас од Руске Федерације преузела шестомесечно председавање овој организацији, коју чини 12 земаља, а које ће 31. децембра ове године предати Турској.
Наша земља ће искористити то председавање да ревитализује ову организацију јер је она оптерећена политичким сукобима међу чланицама, нагласио је Дачић, уз оцену да се ти сукоби воде на билатералној основи, што се одражава на економску сарадњу.
Он је подсетио на то да су ово први састанци након обнављања односа између Русије и Турске, и додао да ће круна српског председавања овој организацији бити министарски састанак који ће бити одржан у децембру у Београду.
Дачић је изнео очекивање да ће овом скупу присуствовати свих 12 министара спољних послова, што ће, након прошлогодишњег министарског састанка ОЕБС-а у Београду, бити још један велики скуп у нашој земљи, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова.