Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Неопходно објективно извештавање медија о насиљу над женама

Неопходно објективно извештавање медија о насиљу над женама

Београд, 23. јун 2016. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић изјавила је данас да поједини медији извештавају о насиљу над женама на сензационалистички начин, при чему се дешава да информацију замењују интерпретацијом и траже разлоге за насиље, чиме се шаље погрешна порука јавности.


Пауновић је на округлом столу „Заједно против насиља – умрежавање актера и партнерски приступ сензибилизацији извештавања о насиљу“ истакла да су пресуде у случајевима насиља над женама веома благе, углавном условне, што такође шаље погрешну поруку.

Истовремено, она је указала и на лошу праксу да се из кућа исељавају жене и деца, а да у њима остају насилници, док жене одлазе у сигурне куће и углавном немају од чега да живе.

Пауновић је нагласила да би службе које се баве том темом требало више да сарађују, и истакла да је задатак читавог друштва да се бори против ове негативне друштвене појаве.

Она је указала на то да је у претходном периоду повећан број жена које пријављују насиље у породици, али не зато што је више жена које трпе насиље, већ зато што су оне храбрије, освешћеније и верују да могу добити адекватну заштиту и помоћ.

Жене у Србији и у целом свету имају право да се осећају сигурно и заштићено. Нажалост, статистика нам говори другачије, јер су у 2015. години у породичном насиљу убијене 34 жене. Насиље у породици јесте најчешћи облик општијег проблема насиља над женама, чему у прилог говоре статистике да су у 40 до 70 одсто убистава где су жртве биле жене починиоци били њихови мужеви или вереници, упозорила је директор Канцеларије за људска и мањинска права.

Према њеним речима, мора се радити на економском оснаживању породице јер је насиље учесталије у сиромашним и дисфункционалним породицама.

Татјана Војтеховски и Сузана Пауновић

Морамо бити свесни чињенице да се из породица у којима се догађа насиље најчешће генеришу нове генерације насилника. Желимо да се максималним казнама и брзим процесима смањи простор за насиље и пошаље порука насилницима да ће бити драстично кажњени и удаљени из породице, истакла је Пауновић.

Пројекат "Заједно против насиља – умрежавање актера и партнерски приступ сензибилизацији извештавања о насиљу" реализује Центар „Мир“ у партнерству са Удружењем за младе Србије, а уз финансијску подршку Канцеларије за људска и мањинска права.

Циљ пројекта јесте јачање недискриминаторног, коректног и објективног извештавања о насиљу над женама, у чему кључну улогу имају медији, па је највећна пажња на пројекту посвећена управо раду са новинарима, нарочито младим новинарима и уредницима.

Ове године Канцеларија је подржала осам иницијатива организација цивилног друштва које су третирале проблем насиља над женама широм Србије.

О насиљу над женама на данашњем скупу говориле су и правница Сигурне куће Београд Тијана Костић и новинар Татјана Војтеховски.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs