Београд/Винтертур, 22. јун 2016. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић изјавио је данас у Винтертуру у Швајцарској, да је дуално образовање најважније питање којим треба да се бави Влада Србије, будући да учење у школским клупама не може да замени праксу у предузећима.
Вучић је, на Другом међународном конгресу о струковном и професионалном образовању и тренингу, истакао да, према истраживању Привредне коморе Србије (ПКС), у нашој земљи више од 1.300 фирми сарађује са школама.
Он је оценио да то није довољно, упозоривши на то да је, уколико се жели да се обезбеди будућност младима, неопходно да се у наредним годинама уведе дуално образовање.
То значи да треба да се промене приступ и радне навике становништва, а то ће бити најтежи део наших реформи, нагласио је премијер.
Према његовим речима, пред Владом Србије је тежак посао измене закона, како би се спречило да се земља нађе у ситуацији да увози радну снагу, иако постоји висока стопа незапослености.
Вучић је указао на то да постоји отпор дуалном образовању, с обзиром на то да је доста оних који имају привилегије у систему образовања и не желе да се мењају.
Премијер је упутио позив потенцијалним инвеститорима да посете нашу земљу и увере се у успехе реформи, као и да виде како је побољшана пословна клима у Србији, која ће на светској Дуинг бизнис листи ове године бити међу првих 40 земаља.
Србија пролази кроз тешке реформе, за које је била потребна политичка воља, нагласио је премијер и подсетио на то да је Влада Србије била принуђена да смањи пензије и плате и да предузме тешке мере фискалне консолидације.
Вучић је истакао да су реформе допринеле смањењу фискалног дефицита са 6,6 на 2,5 одсто, што је боље него у неким државама у Европској унији, и најавио да ће стопа привредног раста ове године бити између 2,7 и 2,9 одсто.
Истовремено, он је указао на то да Србија има веома високу стопу незапослености, која је раније била на 26 одсто, а сада 18,5 одсто, а међу незапосленима велики удео чине млади, од којих између 95 и 97 одсто нема никакво радно искуство.
На предности дуалног образовања, како је рекао, указали су му инвеститори и колеге из Швајцарске, Немачке и Аустрије, земаља које су међу највећим донаторима и улагачима, а након тога је Србија почела да уводи тај модел образовања.
То је и било логично јер је управо пракса тих држава показала да је незапосленост младих код њих значајно смањена и износи испод 10 одсто, навео је Вучић.
За сада, како је рекао, тај модел је примењен у 65 експерименталних програма у средњим школама.
У Србији су дефицитарна занимања у сектору металске и електронске индустрије, у пољопривреди, текстилној индустрији и грађевинарству, навео је он и додао да су управо послови у тим секторима најзанимљивији за развијање дуалног образовања.