Београд, 2. мај 2005. године – Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница оценио је у интервјуу за агенцију Танјуг да ће после добијања позитивне оцене Студије о изводљивости Европска унија испољити већи интерес за то да се убрзају припреме за преговоре о Споразуму о стабилизацији и придруживању.
Коштуница је истакао да што буде више конкретних корака у правцу Споразума, биће и већи интерес Европске уније за то да се очува државна заједница.
Председник Владе навео је да је наша земља добијањем Студије о изводљивости закорачила у Европу, и изразио уверење да пут који нас дели до Споразума о стабилизацији и придруживању није тако дуг. Према његовим речима, ако смо већ “ушли у Европу” као једна земља, Европа има озбиљну одговорност према њој, јер ју је, макар делимично, примила у своје наручје као једну.
Коштуница је нагласио да је у Србији сасвим извесно преовладао европски дух интеграција, и оценио да би било неприродно да се у тренутку када се цела Европа уједињује, баш тада Србија и Црна Гора разједињују. То је једноставно противно здравој логици и духу Европске уније, у коју теже да уђу и Србија и Црна Гора, оценио је председник Владе Србије и изразио уверење да се Београд и Брисел по овом питању више него добро разумеју. Према његовим речима, морамо најпре показати да су Србија и Црна Гора, када се већ налазе у државној заједници, способне за међусобну интеграцију да би се потом заједно интегрисале у велику породицу европских држава.
Он је навео да Србија данас зна који су њени циљеви и да смо за нашу државу отворили јасан европски пут, и истакао да ће, ако се сви процеси буду одвијали на начин на који је речено, тај пут бити убрзан. Председник Владе указао је и на то да земља улази у фазу у којој је јако важна хармонизација домаћих са европским прописима.
Подсећајући на то да је Влада 31. марта усвојила Акциони план за хармонизацију закона са прописима ЕУ, Коштуница је рекао да ће, уз остале промене у области привреде, борбу против корупције и организованог криминала, у процесу хармонизације веома важну улогу имати Скупштина, и да је самим тим веома велика одговорност свих посланичких група и посланика.
Председник Владе је, говорећи о условима за организовање могућег референдума у Црној Гори, навео да се он једноставно залаже само за то да се приликом утврђивања правила за евентуални референдум пође од европских стандарда. Или, што је још важније и садржано је у Споразуму о измени Уставне повеље, да се приликом утврђивања тих правила и њихове примене у потпуности сарађује са Европском унијом.
Он је истакао да није свеједно да ли ће то сутра бити једна или две земље, и објаснио да је из тог разлога потребно да се приликом утврђивања правила и њихове примене сарађује са Унијом, додајући да је за њега то кључна формулација недавно потписаног споразума.
Говорећи о тренутном стању у коме се налази привреда у Србији, Коштуница је нагласио да чињеница да смо добили Студију о изводљивости говори о томе да смо и у сфери економије направили позитивне помаке, да постоји већи степен сигурности и да је пословни амбијент повољнији.
Он је указао на то да Студија представља целовит осврт на стање у земљи, на институције, на прописе, укључујући и привреду, и оценио да прилике још нису задовољавајуће и да има још много проблема који су последица наслеђеног стања.
Председник Владе Србије подсетио је на то да су поред забележеног привредног раста у порасту и директне инвестиције, да је прошле године донет велики број важних закона, да су кредитне погодности за грађане све веће, да се регулишу наслеђени спољни дугови и исплаћују обавезе према грађанима.
Он је навео да се ствари решавају, али и истакао да нови закони ипак не могу одмах да почну да дају резултате, као и да предстоје и друге сложене али неопходне мере, као што је, пре свега, реструктурирање јавних предузећа.
Коштуница је поновио да смо се определили за европске интеграције, да је то наш јасан циљ, и да нема сумње у то да би неулазак земље у ЕУ значио да би остали потпуно изоловано острво. Он је истакао да прикључење ЕУ има своју цену, која у почетку може бити већа, да би временом почели да пристижу очекивани и повољнији резултати.
Залажући се за праведну расподелу терета транзиције и социјални дијалог између Владе, синдиката и послодаваца, председник Владе објаснио је да уклапање у европски систем подразумева стварање услова за конкурентну привреду.
Коштуница је, одговарајући на питање да ли иницијатива за гласање о поверењу Влади значи да она ужива веће поверење у Бриселу него у Београду, рекао да је природно да се странке споре и да парламентарна опозиција има право на то да захтева да се гласа о поверењу.
Али, када се једна држава налази у периоду решавања најважнијих националних питања – очекује се да све политичке странке раде на тим основним државним питањима, уз могућност да се о неким питањима не слажемо, нагласио је премијер.
Према његовим речима, то се баш није показало ни пре, а ни после добијања Студије о изводљивости. Студија није добитак само за Владу Србије, него за цело друштво, нагласио је Коштуница и додао да је, због опредељења за прикључивање Унији, за њега врло важно то да Влада има подршку не само скупштинске већине, већ и подршку европских институција.
Председник Владе Србије навео је да ће Студија имати практично и благотворно дејство и на убрзање рада на уставу Србије, јер се у њој указује на потребу доношења новог, односно усаглашавања устава са Уставном повељом СЦГ, као што и Акциони план Владе подразумева хармонизацију прописа.
То ће морати да се покрене – нећемо ваљда допустити да хармонизовани прописи остану у несагласности са анахроним уставом из 1990. године, рекао је Коштуница и додао да је на измени устава урађено доста.
Он је навео да је скупштински одбор радио на изменама, покушавајући да усагласи различите ставове и да су се његови чланови у једном тренутку обавезали на то да ће приступити послу одговорно и озбиљно. Према његовим речима, извесне недоумице настале су када је експертски тим председника Србије поднео свој предлог, пошто је рад на предлогу Владе увелико одмакао.
Коштуница је изразио наду да ће посао око устава, с обзиром на то да је реч о важном националном и државном интересу, бити подржан од свих посланичких група, и да ће бити довршен консензусом свих парламентарних странака.