Београд, 17. јун 2016. године – Председник Републике Србије Томислав Николић и председник НР Кине Си Ђинпинг положили су данас у Београду, у присуству председника Владе Србије Александра Вучића и свих министара у Влади, камен темељац за изградњу Кинеског културног центра у Улици Трешњиног цвета.
ВИДЕО: Свечано полагање камена темељца за изградњу Кинеског културног центра у Београду
Министар културе у Влади Републике Србије Иван Тасовац рекао је том приликом да полагањем камена темељца две државе граде мост пријатељства и изразио уверење да ће Кинески културни центар бити тачка сусретања и разговора о новим партнерствима и допринети да се оплемене везе два народа.
Култура је јединствена константа која појединце и читаве заједнице оснажује, мења и чини способнима, не само да разумеју једни друге већ да уживају у разноликости људског израза. Истовремено култура није само огледало духовних вредности историјског наслеђа, већ постаје и значајан чинилац одрживог развоја, нагласио је Тасовац.
Кинески министар културе Луо Шуганг поручио је да Кину и Србију краси дуга историја и богата култура, као и традиционално пријатељство.
Полагање камена темаљца, према његовим речима, је симбол успешне сарадње две земље и доказ велике пажње коју придају сарадњи на пољу културе.
Сарадња заузима веома важно место на новом Путу свиле, који је познат и под називом "Један појас, један пут", а превазилази простор, временска ограничења, спаја садашњост са прошлошћу и у складу је са принципима мира, развоја, благостања, те Кину повезује са свим осталим земљама света, рекао је Шуганг.
Културни центар, како је истакао, биће отворен становништву Србије и допринеће продубљивању пријатељства два народа.
Градоначелник Београда Синиша Мали истакао је да српска престоница данас слави пријатељство и показује да близина није исто што и блискост.
Наше две земље деле меридијани и континенти, али наша блискост је искрена и трајна, рекао је Мали, додајући да је порука будућег Кинеског културног центра да Србија и Кина треба да буду ближе, да грађани боље упознају једни друге и да сваки дан уздижемо наше пријатељство.
Нови културни центар, према првим нацртима, који се још финализују, требало би да има много различитих садржаја и дворану за приказивање филмова и позоришних представа, читаоницу, кинеску библиотеку, електронску библиотеку, простор за дружење и изучавање кинеског језика.
Николић и Ђинпинг су отворили и новоименовану Конфучијеву улицу и Трг пријатељства Србије и Кине.
Председници Србије и Кине су претходно положили венце на споменик настрадалим службеницима Амбасаде Кине у НАТО бомбардовању 1999. године.
Цвеће, односно хризантеме у белој боји, боји жалости у Кини, положили су и председник Владе Србије Александар Вучић, министри у Влади, гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић и чланови кинеске делегације.
Том приликом су интониране химне две земље "Боже правде" и "Марш добровољаца".
У НАТО бомбардовању 7. маја 1999. године погинула су три службеника Амбасаде Кине, а више њих је повређено.
Николић и Ђинпинг су, у друштву својих супруга, чланова делегација и новинарских екипа, прошетали Калемегданом, где је гостима из Кине представљен део српске историје и показана тврђава.
Српску историју им је презентовао Реља Сератић из Београдске тврђаве.