Београд, 15. јун 2016. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин најавио је данас да ће ресорно министарство предложити Влади Србије усвајање стратегије за борбу против насиља над старијима.
 |
Фото: Танјуг |
Вулин је, на округлом столу "Не затварајамо очи: зауставимо злостављање старијих" одржаном поводом обележавања 15. јуна – Међународног дана борбе против насиља над старијима, истакао да ће то министарство предложити и да наредна година буде проглашена годином међугенерацијске солидарности.
Он је указао на то да је у првих пет месеци ове године пријављено 543 случаја насиља у породици над старијима од 65 година, уз напомену да је неопходно организовано и системски радити на међугенерацијском дијалогу.
На основу истраживања, највећи број жртава доживљава насиље скоро као заслужену казну и прихвата као неминовност, упозорио је министар и додао да насиље над најстаријима постоји првенствено унутар саме породице.
Према његовим речима, насиље у породици, а посебно насиље над најстаријима, је нешто против чега треба да се боримо сви заједно.
Такође, Вулин је нагласио да сви у друштву треба да се укључе у борбу против насиља над најстаријима.
Генерални секретар Црвеног крста Србије Весна Миленовић истакла је да је у Србији 19,8 одсто старијих доживело неки облик злостављања током трећег животног доба, а у последњих годину дана насиље је доживело 11 одсто старијих суграђана.
Истраживање које су крајем 2015. године спровели Црвени крст Србије и институција повереника за заштиту равноправности, уз подршку Популационог фонда УН, показало је и да је вишеструко злостављање, односно комбинацију више типова злостављања, доживело 5,5 одсто старијих, рекла је Миленовић.
Према њеним речима, најновија истраживања су показала и да је више од 75 одсто старијих који су били изложени насиљу у породици женског пола и да насиље над старијима најчешће врше њихова деца и унуци.
Према истом истраживању 47 одсто старијих свој економски положај сматра незадовољавајућим, а 40 одсто испитаника је дало члановима породице овлашћења да располажу њиховим финансијама.
Она је указала на то да је Црвени крст Србије поднео надлежним министарствима одређене препоруке како би се та статистика поправила, а тичу се, пре свега, унапређења законског оквира за ефикаснију заститу од насиља над старима, као и доношења стратегије са јасним акционим планом.
Међународни дан борбе против насиља над старијима први пут је у свету обележен 15. јуна 2006. године, а иницијатор његовог обележавања била је Међународна мрежа за превенцију насиља над старијима (ИНПЕА).
У Србији је први пут овај датум обележен 15. јуна 2007. године на иницијативу Црвеног крста Србије и мреже "Хуманас".
Уједињене нације су на заседању Генералне Скупштине одржане 19. децембра 2011. године у Њујорку, препознале злостављање старијих као јавно-здравствени и социјални проблем који угрожава здравље старијих и крши њихова људска права, уз закључак да је то проблем који захтева реаговање међународне заједнице па је 15. јун као Дан борбе против насиља над старијима, уврштен у календар УН.