Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Заштитити старије од дискриминације и насиља

Заштитити старије од дискриминације и насиља

Београд, 14. јун 2016. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић изјавила је данас поводом обележавања 15. јуна – Међународног дана борбе против насиља над старијима, да су здравље, усамљеност и сиромаштво главни проблеми са којима се ова категорија становништва сусреће.


Пауновић је на конференцији за новинаре одржаној у Медија центру у Београду, рекла да су људска права, дискриминација, сиромаштво, насиље и злостављање, као и недостатак специфичних мера и услуга највећи изазов за старије особе у нашој земљи.

Она је нагласила да према подацима којима располаже Канцеларија за људска и мањинска права, више од 20 одсто старијих претрпи неки облик насиља, при чему је ризик од институционализације повећан.

Такође, како је навела, подаци говоре да је свакој петој старијој особи потребна помоћ у кући.

Извор дискриминације лежи у уверењу да су старији терет друштву. Према истраживању спроведеном 2014. године 63 одсто старијих особа сматра да су они жртве дискриминације, а њих 49 одсто је доживело неки облик исте, прецизирала је Пауновић.

Она је указала на то да, према изјавама старијих, дискриминација се најчешће догађа у болницама, домовима здравља – 19 одсто, јавном превозу – 11 одсто, другим институцијама – 11 одсто и продавницама шест одсто.

Демографска слика у свету се мења и како старије особе постају већинско становништво, у фокус долазе бројни и разноврсни проблеми са којима се ова популација суочава, објаснила је Пауновић.

Оваква слика намеће изазове за социјалну и здравствену заштиту, као и за пензиони систем те је у циљу унапређења положаја старијих особа неопходно обезбедити адекватну здравствену заштиту, посебно старијима из руралних средина, женама и особама са инвалидитетом.

То је и разлог што су старије особе препознате као једна од осетљивих друштвених група у Стратегији превенције и заштите од дискриминације и пратећем акционом плану коју је Влада Србије усвојила за период до 2018. године, подсетила је Пауновић и додала да је акционим планом предвиђено, између осталог, иницирање рада на припреми кровног закона који би се односио на старије особе.

Она је указала на то да је неопходно повући стереотипе о старости и старијим особама обезбедити да се више укључе у друштвени и политички живот.

Пред свима нама је задатак сузбијања свих видова дискриминације над старима. Српско друштво не сме и не може да се одриче таквог богатсва и ресурса, какво старији грађани имају, пре свега због знања и искуства које се може стећи само годинама, навела је Пауновић.

Повереник за заштиту равноправности Бранкица Јанковић рекла је да старији имају право на пристојне услове живота без дискриминације, право на једнак приступ свим услугама, здравствену заштиту, сигурну егзистенцију и достојанствену старост.

Јанковић је навела да досадашње искуство показује да су најстарији суграђани често дискриминисани и да и даље постоји прилично велики број митова и предрасуда о њима.

Представник удружења "Amity" Нада Сатарић истакла је да се пројекат реализује кроз промотивне и едукативне активности – одржавање трибина, радионица са запосленима у јавним установама и организацијама цивилног друштва, спровођење кампање јачања свести о спречавању дисриминације старијих особа.

У оквиру пројекта учествује више од 500 учесника, а у мају месецу је израђено 500 Водича за старије као и 1.500 Приручника за општу јавност.

На конференцији су говориле и почасни члан удружења "Amity" и волонтер Црвеног крста Савски венац Даница Шмиц и представнике удружења "Ларис" из Чачка Љиљана Петровић, наводи се у саопштењу Канцеларије за људска и мањинска права.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs