Београд, 13. јун 2016. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић састао се данас са делегацијом Међународног монетарног фонда (ММФ) поводом четврте и пете ревизије аранжмана из предострожности, који је Влада потписала са овом међународном финансијском институцијом.
Вучић је у уводној речи истакао да је ово преломни тренутак за опоравак домаће економије, и исказао захвалност ММФ-у и Светској банци на великој помоћи и жељи да Србија буде макроекономски уређена земља на путу развоја и просперитета.
Он је нагласио да су добри резултати делом условљени и великом жртвом, али и да они неће опстати уколико Влада не буде потпуно посвећена даљем спровођењу програма.
Шеф делегације ММФ-а Џејмс Руф оценио је да се аранжман успешно спроводи и да Србија постиже изузетне резултате у односу на постављене циљеве, и посебно нагласио јачање инвестиција у приватном сектору, којима су допринели позитивни трендови и опоравак на фискалној страни програма.
Тема састанка биле су започете структурне реформе о којима ће се разговарати током боравка делегације ММФ-а у Београду.
Међу њима су најважније рационализација запослених у јавном сектору, реструктурирање великих државних предузећа, као што су ЕПС, Србијагас и Железнице Србије и завршетак процеса приватизације највећих предузећа у власништву државе, међу којима су и РТБ Бор, Ресавица, Петрохемија и друга.
Руф је у том контексту нагласио да је жеља ММФ-а, и поред тешких разговора о предузећима у државном власништву - првенствено ЕПС-у, Србијагасу и Железницама, као и проблему приватизације, да Србија успешно настави путем којим већ иде, са идејом да резултат буде добар за све учеснике.
Он је указао на важност инфраструктурних пројеката и доношења закона о финансирању локалне самоуправе, нарочито са аспекта припреме буџета за наредну годину, али и на реформу здравства и школства и Пореске управе на територији читаве Србије.
Вучић је нагласио да су пред Србијом велики резултати, али и високи циљеви, и додао да је поносан на резултате у фискалном дефициту, као и на одличне приходе од наплате ПДВ-а.
Премијер је поручио да је за опоравак економије неопходно сузбијање сиве економије, кроз адекватну мотивацију грађана да траже фискалне рачуне, и да лично, својим примером, помогну држави у наплати пореза.
Држава је, како је нагласио, сваким ненаплаћеним порезом сиромашнија.
Он је, у име Владе Србије, пренео захвалност свим члановима делегације ММФ-а на саветима и супервизији, уз напомену да очекује интензивне и продуктивне разговоре током предстојећих састанака.