Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Држава ће се системски борити против дечјег рада

Држава ће се системски борити против дечјег рада

Београд, 12. јун 2016. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин поручио је данас да ће се држава, уз сарадњу друштва у целини, системски борити против дечјег принудног рада и економске експлоатације деце.

Фото: minrzs.gov.rs

Вулин је приликом посете Заводу за васпитање деце и омладине на Чукарици прецизирао да је прошле године у нашој земљи евидентирано 1.457 дечака и 1.433 девојчице који су били занемарени у својим породицама, при чему је велики део њих био и економски експлоатисан.

Он је поводом Светског дана борбе против дечјег рада подсетио на то да су у 115 центара за социјални рад основани мобилни тимови које чине представници МУП-а, Министарства здравља и центара за социјални рад.

Према његовим речима, од почетка њиховог рада до данас, 144 деце је склоњено са улице, док су неки од њих смештени у хранитељске породице, а други у одговарајуће установе.

У највећем броју случајева, економски израбљивана деца су девојчице, приближно 80 одсто, док су 20 одсто дечаци, али и у једном и у другом случају у питању је занемаривање, упозорио је министар.

Држава, како је објаснио, увек прво настоји да дете остане у породици, а када то није могуће, тек онда се приступа смештају детета у хранитељску породицу, или у одговарајућу институцију.

Директор Завода за васпитање деце и омладине Драган Роловић навео је да се у овој установи, у којој може бити смештено 20 дечака и девојчица, спроводи интензивни третман за децу са вишеструким сметања у понашању и емоционалном и социјалном развоју (ПИТ програм).

Директор Центра за социјални рад у Београду Владимир Илић потврдио је да 2.290 деце и младих има проблем у понашању, а од тога је 2015. године евидентирано 519 нових случајева.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs