Београд, 10. јун 2016. године – Помоћник министра привреде у Влади Републике Србије Катарина Обрадовић-Јовановић изјавила је данас да је започета израда јединственог јавног регистра административних процедура и осталих услова пословања, који ће значајно помоћи привредницима и поједноставити прописе.
 |
Катарина Обрадовић-Јовановић |
Фото: Танјуг |
Обрадовић-Јовановић је, на представљању Извештаја о спровођењу европског акта о малим предузећима на западном Балкану и у Турској, истакла да је почела реализација пројекта пописивања свих процедура у којима се привредни субјекти обраћају државној управи.
Реч је, како је објаснила, о дозволама, сагласностима, решењима и другим актима, који ће се на једноставан начин приближити привредним субјектима, чиме ће се њима олакшати посао, али и створити основа за укидање непотребних процедура.
Она је навела да је у поменутом извештају, који представља европску политику развоја сектора малих и средњих предузећа, најбоље оцењена Србија, заједно са Турском и Македонијом.
Према њеним речима, национална политика Србије усклађена је са овим актом, тако да Извештај представља и оцену спровођења политике малих и средњих предузећа.
Извештај садржи 10 смерница о томе шта треба урадити да би пословно окружење за мала и средња предузећа било повољно, а највећи резултат биће постигнут спровођењем активности у оквиру "Године предузетништва", која је проглашена у Србији током 2016. године, предочила је Обрадовић-Јовановић.
Влада Србије је, како је подсетила, у овој години предвидела 33 национална програма са различитим видовима подршке.
Најважније је да се наставе реформе пословног окружења у смислу смањења парафискалних намета и стварања транспарентнијег окружења, нагласила је она и додала да је управо из тог разлога почела израда јединственог регистра процедура.
Шеф Сектора за европске интеграције Делегације ЕУ у Србији Фрејк Јанмат истакао је да ЕУ има приступ проширењу који утврђује три приоритетне зоне – владавину закона, реформу јавног сектора и економске реформе.
Овај извештај нам пружа добре савете како да идемо напред, али и да видимо која су ограничења. Такође, на основу њега правимо процену о томе колико се прилагођавамо европским стандардима када је реч о малим предузећима, објаснио је он.
Европска унија, како је нагласио, очекује од Србије напредак у свих 35 преговарачких поглавља, а посебно у Поглављу 20, које се односи на предузетништво и привредну политику.
Унија је веома задовољна тиме што је Србија усвојила Стратегију за развој малих и средњих предузећа и предузетништва од 2015. до 2020. године и пратећи Акциони план, навео је Јанмат и указао на то да, ипак, у Србији још нису смањени парафискални намети.
Он је поручио да ће ЕУ наставити да помаже Србију и у тој области у наредном периоду.