Београд, 10. јун 2016. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић изјавила је данас да Србија, кроз учешће у
пројекту "Интеграција Рома 2020", показује колико јој је важна регионална политика, не само на пољу економије и политике, већ и у области социјалних питања.
Пауновић је у изјави за Радио-телевизију Србије (РТС) рекла да је наша земља учинила много по питању интеграције ромске националне мањине, али да је преостало још пуно посла у области здравства, образовања, становања и запошљавања.
Она је навела да се за државе које учествују у процесу придруживања могу очекивати конкретни и мерљиви резултати на поменутим пољима, што значи да ће се кроз преговарачки процес за Поглавље 23 пратити како државе реализују постигнућа у наведеним сферама.
Србија је, како је указала, унела у Акциони план за Поглавље 23 питање инклузије Рома, са свим конкретним мерама, активностима и неопходним финансијским средствима.
Према њеним речима, наша земља улази веома спремно у те активности и већ ради на њиховој реализацији.
Пауновић је, када је реч о пројекту "Интеграција Рома 2020", објаснила да је то регионални пројекат, који обухвата земље западног Балкана и Турску, док ће његово седиште бити у Београду.
Она је подсетила на то да је у претходном периоду више од 3.500 Рома уписано у средње школе, 1.700 њих на факултете, а 1.200 деце у предшколске установе.
Такође, како је додала, више од 500.000 Рома прошло је здравствене прегледе, 30.000 деце је вакцинисано, за 20.000 жена обезбеђени су гинеколошки прегледи, а успостављена је и база података ромских насеља.
Приоритети у Стратегији за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији за период од 2016. до 2025. године јесу запошљавање, становање, здравствена и социјална заштита, нагласила је Пауновић и напоменула да тај документ предвиђа обавезе и за локалне самоуправе.
Новина јесте то што смо предвидели чврст управљачки механизам за тај стратешки документ, што значи да он неће остати мртво слово на папиру, већ ће заживети у пракси, закључила је Пауновић.