Београд, 8. јун 2016. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић поручила је данас да је Влада посвећена решавању проблема са којима се суочава ромска национална мањина и да уско сарађује са ЕУ када је у питању инклузија Рома и Ромкиња.
Пауновић је на скупу посвећеном размени праксе и искустава о питањима ангажовања Рома и Ромкиња у сивој економији указала на то да Влада Србије спроводи Оперативне закључке који су договорени са Европском комисијом у вези са политикама инклузије Рома и Ромкиња и редовно извештава о реализованим активостима.
Она је навела да се једна од препорука Европске комисије (ЕК) односи на потребу анализе разлога рада значајног броја Рома у сивој економији.
У том циљу, Канцеларија за људска и мањинска права је иницирала израду студије која треба да утврди кључне узроке, али и да понуди могућа решења када је у питању решавање овог питања, објаснила је Пауновић.
Овај оперативни закључак који се односи на рад значајног броја Рома у сивој економији има неколико посебних изазова, на које је неопходно обратити посебну пажњу приликом реализације активности, навела је она.
Најпре, овај проблем се налази у сенци велике незапослености и неактивности Рома, што је кључно питање када се разматрају решења, указала је Пауновић.
Такође, како је навела, постоји веома мало квалитетних података о раду Рома у сивој економији, због чега је додатно тешко донети одговарајуће закључке и препоруке засноване на подацима.
На скупу је истакнуто да велики број Рома није на евиденцији Националне службе за запошљавање, иако велики број њих прима разне облике социјалне помоћи, и да је потребно анализирати на који начин се ове две информације могу објаснити.
Овај скуп ће омогућити да се сагледају ограничења и могућности у вези са радним ангажовањем Рома и проблемом рада у сивој економији, са посебним фокусом на две групе учесника - оне који долазе из неформалног сектора, као и успешне предузетнике.
Пауновић је подсетила на то да је Влада Србије у претходном периоду постигла значајне резултате у области образовања, решавању питања личних докумената, здравственој заштити Рома.
Када је у питању област запошљавања, она је напоменула да је у 2015. години евидентирано 249 приватних предузетника који су имали запослене Роме.
Кроз пројект ИПА 2012 који реализује Канцеларија за људска и мањинска права са надлежним министарствима у Влади и Мисијом ОЕБС-а у Србији додатно је подржано 17 најбољих ромских предузећа која запошљавају више од 60 Рома у вредности од 500.000 евра.
Усвајањем нове Стратегије за социјално укључивање Рома и Ромкиња за период до 2025. године Влада Србије је показала спремност да се питањима Рома бави на систематичан и организован начин, нагласила је Пауновић.
Путем оваквих скупова размене пракси можемо добити одговарајуће инпуте са локала, и пронаћи решења да се повећа активација Рома и пронађе начин да се они преведу из неактивности и незапослености у било какву запосленост, а потом развијати даље механизме одрживог запошљавања.
Скуп размене праксе је организован са општинама, Националном службом за запошљавање, центрима за социјални рад, саветом за запошљавање, ромским координаторима, предузетницима, организацијама и удружења који развијају различите програме за запошљавање Рома, као и ромским предузетницима у оквиру пројекта "Техничка подршка Канцеларији за људска и мањинска права у спровођењу Стратегије за унапређивање положаја Рома" који реализује Мисија ОЕБС, а финансира Шведска СИДА, наводи се у саопштењу Канцеларије за људска и мањинска права.