Ћуприја, 7. јун 2016. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин најавио је данас још веће ангажовање ресорног министарства како би мобилисало што више приватних послодаваца да запосле децу без родитељског старања.
 |
Фото: minrzs.gov.rs |
Вулин је у Центру за породични смештај и усвојење у Ћуприји, на едукативној радионици која се реализује у оквиру пројекта „Буди свој“, указао на то да је управо запошљавање највећи проблем за децу која морају да напусте центре за породични смештај.
Он је објаснио да решење овог проблема није у ослањању на буџет Србије, већ у мобилисању приватних послодаваца и давању прилике тим људима да буду хумани.
У Србији, како је навео, има приближно 7.000 деце у систему без родитељског старања, од тога их је више од 6.000 у хранитељским породицама, 800 је у институцијама социјалне заштите, док је 927 њих у узрасту од 18 до 27 година, када могу да размишљају о напуштању социјалне заштите и проналажењу посла.
Министарство тежи ка томе да тој деци обезбеди посао у складу са њиховим образовањем, нагласио је Вулин и изразио наду да ће у плану активног запошљавања за наредни период деца без родитељског старања и палих бораца имати приоритет.
Такође, како је додао, поменутим планом биће обезбеђене и одговарајуће субвенције за њихово запошљавање.
Министарство је прошле године обезбедило 86 милиона динара од хуманитарног рада, подсетио је он и изразио наду да ће у наредном периоду бити усвојена нова законска решења по којима ће донатори бити ослобођени обавеза.
Вулин је оценио да је систем хранитељских породица у Србији бољи и од многих развијених земаља Европе, и позвао децу да уписују факултете, с обзиром на то да тек три одсто такве деце има високо образовање.
Укупно седам радионица намењено је младима без родитељског старања, узраста од 15 до 25 година, а циљ је да се они социјално оснаже и усвоје вештине корисне за осамостаљивање.
Пројекат „Буди свој“, поред едукације, стимулише и запошљавање и самозапошљавање, што, уз адекватну подршку, може да обезбеди потпуно осамостаљивање.
Радионице организује Фондација „Укључи се“, стратешки партнер пројекта је Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, генерални донатор Војвођанска банка, а пројекат је подржало и Министарство омладине и спорта.