Београд, 4. јун 2016. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички изјавила је да, према Закону о општем управном поступку, од 8. јуна државна управа неће смети да приликом издавања докумената од грађана тражи податке које већ има у службеним евиденцијама.
Удовички је у изјави агенцији Бета рекла да од 8. јуна почиње процес у коме треба да се промени начин на који управа размишља и начин на који ће грађани бити услужени.
Она је навела да ће грађани моћи да се жале ако им из државне управе буду тражили податке које већ имају у сопственој евиденцији, додавши да закон предвиђа и казне за службенике, ако грађанин поднесе прекршајну пријаву.
За почетак очекујемо да управа престане да тражи информације које су садржане у личној карти, односно изводе из књиге рођених, држављанство и доказ о пребивалишту, истакала је Удовички и нагласила да нема потребе да се изводи доносе посебно, заједно са личном картом.
Према њеним речима, у многим локалним самоуправама већ примењују неку размену података и од кад је тај закон усвојен раде на томе да савладају и размену о свим подацима у службеним евиднцијама.
То не значи да ће престати потреба да се икаква уверења прибављају. На пример информације колико зарађујете, где сте запослени, уверења о здравственом стању и слична уверења, не стоје у службеној евиденцији и мораће се и даље прибављати, указала је она.
Потпредседник Владе и министар државне управе и локалне самоуправе је изразила очекивање да се не само смањи непотребно дуплирање информација, већ да се промени и начин размишљања управе.
Та флексибилност је нормална у другим земљама. Наша традиција је да управа и правосудни систем јако буквално тумаче прописе и морамо да изађемо из тога, рекла је Удовички и додала да ће бити организоване обуке за службенике.
Удовички је напоменула да су извод из матичне књиге рођених, уверење о држављанству и доказ о пребивалишту, три документа за који нема потребе да се посебно траже и грађани на томе треба да инсистирају, а они ће на овај начин уштедети новац, али и време.
За издавање извода су се плаћале таксе, а закон предвиђа да провера информације коју ради службеник буде бесплатна, објаснила је Удовички.
Она је подсетила и да је стари закон предвиђао да се од грађана не сме тражити податак који управа већ поседује, али да се та обавеза није поштовала.
Закон о општем управном поступку који је Скупштина Србије усвојила крајем фебруара ове године, грађанима и привреди треба да обезбеди лакше добијање неопходне документације.
Грађани ће подносити захтеве, а документа ће прибављати државни органи из службених евиденција, а биће ослобођени и од плаћања таксе за та документа.