Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Сарадња привреде и науке на развоју иновација

Сарадња привреде и науке на развоју иновација

Београд, 2. јун 2016. године – Министар просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Срђан Вербић изјавио је данас да је неопходна боља сарадња науке, привреде и друштва у целини, и поручио да бројне успешне компаније које се баве иновацијама морају бити видљивије у друштву.

Фото: Фонет
Вербић је, на скупу "Наука, привреда и друштво у Србији", одржаном у свечаној сали САНУ, оценио да су иновативне технологије у Србији развијене, да постоје стотине малих и средњих предузећа која се тиме баве, али и упозорио на чињеницу да су та предузећа невидљива и да не постоји никаква евиденција о њима.

Министар је нагласио да је задатак скупа у САНУ да се развије дијалог између представника науке и привреде и да успешне старт-ап компаније које се баве иновацијама постану видљиве.

Вербић је подсетио на то да је недавно усвојена Стратегија научно-технолошког развоја, која је изазвала полемику у академској заједници, са основном поруком да све што чинимо у науци има своје последице у некаквој иновацији.

Министар финансија Душан Вујовић истакао је да су процене раста БДП-а Србије за ову годину ревидиране највише захваљујући већем извозу и инвестицијама, али, како би и убудуће земља остваривала стабилан раст, он би морао да буде заснован на иновацијама.

Вујовић је рекао да је неопходно да се траже нови извори раста привреде, и оценио да они леже у иновацијама.

Код нас се отварају фабрике, али и то ће у једном тренутку да се исцрпи, па је неопходно иновацијама подићи продуктивност и конкурентност на дужи рок, нагласио је он.

Министар је указао на то да у Србији има много идеја, али да је мали проценат патената, и да се мали број тих идеја употреби у пракси.

Дводневном скупу, који организује Српска академија наука и уметности (САНУ), председава потпредседник ове научне институције академик Зоран Поповић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs