Београд, 29. мај 2016. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић оценио је данас да су углед и спољнополитичка позиција Србије на високом, можда највишем нивоу од почетка југословенске кризе.
 |
Фото: fonet.rs |
Дачић је на свечаности поводом обележавања Дана српске дипломатије навео да су изазови и питања са којима се Србија данас суочава врло слични онима са којима су се суочавали њени претходници.
Зато и данас, када се опет суочавамо са готово истим питањима и изазовима као и пре више векова, спољнополитички приоритети Србије су добро познати и неће се мењати, истакао је први потпредседник Владе у Дому Народне скупштине.
Према његовим речима, спољнополитички приоритети Србије су дугорочни, а жеља је да се води предвидива и одговорна спољна политика, која је у најбољем интересу државе и грађана, уз полажење од сопствених националних и државних интереса.
То значи успостављање као стратешког циља преговора о чланству Србије у ЕУ и улазак у ЕУ, истовремено развијајући најбоље могуће односе са земљама нашим традиционалним партнерима и пријатељима као што су Русија, Кина, Индија, земље Латинске Америке, Африке и наравно земље Европе са којима имамо веома блиске ставове, рекао је Дачић.
Он је нагласио да је спољнополитички приоритет Србије и налажење заједничког интереса са великим силама, као и регионална стабилност и мир.
Зато желим и данас, у име Владе Србије и њеног председника Александра Вучића који ме је за то овластио, да пошаљем још једну поруку свим дипломатским мисијама у нашој земљи да је Србија потпуно опредељена да развијајући себе, тражећи за себе најбољи могући пут у будућност, проналази и заједнички интерес са представницима међународне заједнице, поручио је Дачић.
 |
Фото: fonet.rs |
Он је нагласио да ће Србија зато и у наредном периоду наставити да води предвидиву, одговорну политику, која ће довести до тога да више никада не размишља о оружју, већ о томе колико ће и на који начин имати пријатеља у свету, што је неопходно за остварење било ког дугорочно постављеног циља.
Србија је, како је подсетио, у протеклих годину дана са свих страна и од свих релевантних светских фактора добила највише оцене за економске и свеукупне друштвене реформе које спроводи, за изузетно конструктивно понашање током избегличке кризе, као и за улогу фактора стабилности у региону југоисточне Европе.
Он је констатовао бројне спољнополитичке успехе које је Србија забележила у протеклих 12 месеци и истакао да је, у изузетно сложеним спољнополитичким околностима, мала, али поносна држава попут Србије успела да координисаним активностима свих актера спроведе спољнополитичке циљеве дефинисане од стране Владе Србије.
Дачић је издвојио председавање ОЕБС-у, које је, како је оценио, наишло на једногласне похвале и које је крунисано успешним завршним састанком у Београду у децембру прошле године.
Према његовим речима, ништа мање значајна била су настојања да се одбране принципи и правила међународног права, па и правде пред Саветом безбедности УН по питању извесних резолуција, као и пред Унеском, по питању чланства такозване републике Косово.
Дачић је посебно поздравио породице трагично настрадалих дипломата у Либији Слађане Станковић и Јовице Степића, које су биле присутне у Дому Народне скупштине, и нагласио да ће Србија учинити све да им помогне.
Свечаности поводом Дана српске дипломатије присуствовали су представници Владе Србије, Народне скупштине Србије, државних органа, верских заједница, амбасадор Руске Федерације Александар Чепурин, амбасадор Кине Ли Манчанг, амбасадор Велике Британије Денис Киф, као и велики број дипломата и јавних личности.
Свечаност је почела минутом ћутања у знак поште трагично настрадалим српским дипломатама у Либији, а у програму је учествовао ансамбл "Коло" који је извео химну, док је глумац Бранислав Томашевић говорио кратки приказ из историје српске дипломатије.
Влада Републике Србије установила је Дан српске дипломатије, који се обележава у спомен оснивања Књажевске канцеларије иностраних дела Кнежевине Србије основане 29. маја 1839. године.