Београд, 18. мај 2016. године – Државни секретар Министарства пољопривреде и заштите животне средине Владе Републике Србије Стана Божовић изјавила је да Србију у наредне четири године очекује потпуно усаглашавање са законодавством ЕУ у области животне средине, као и развој великих инфраструктурних пројеката.
 |
Фото: Танјуг |
Божовић је, на Међународној студентској конференцији посвећеној заштити животне средине, навела да на том путу очекује пуну подршку земаља чланица ЕУ, нарочито оних у непосредном окружењу.
Она је указала на то да је наша земља у протеклом периоду значајно напредовала у сегменту заштите животне средине и да је Скупштина Србије пре само два месеца усвојила измене и допуне четири важна закона у тој области.
Реч је, како је додала, о Закону о заштити животне средине, Закону о заштити земљишта, Закону о управљању отпадом и Закону о заштити природе, а тим изменама је омогућено оснивање Зеленог фонда као одрживог система за финансирање инфраструктурних пројеката у тој области.
Према њеним речима, Србија је једна од ретких европских земаља која има Закон о заштити земљишта, у којем се богато и здраво земљиште наше земље посматра као природни ресурс.
Божовић је истакла да Србија данас гради регионалне системе за управљање отпадом и отпадним водама, вредне више од 100 милиона евра, а у наредне две године планира се почетак изградње инфраструктурних пројеката у износу од преко 500 милиона евра, и то у Нишу, Новом Саду, Крагујевцу и Београду.
Ти пројекти служиће као озбиљна припрема наших институција за средства из структурних фондова када постанемо чланица ЕУ, и када се од нас буде очекивало да до 2028. године имамо 27 у потпуности усаглашених региона за управљање отпадом и 320 постројења за пречишћавање отпадних вода до 2041. године, напоменула је она.
Према њеним речима, Србија системски, стратешки и одговорно управља инвестицијама у области заштите животне средине, које су у складу са процесом приступања Србије Европској унији.
У прилог томе, како је додала, говори и чињеница да очекујемо отварање Поглавља 27, које се односи на животну средину и климатске промене, до краја године, и то без почетних услова.
Србија је спремна за преговоре са Европској унијом за област животне средине и климатских промена, потврдила је Божовић.
Она је нагласила да смо за само две године успели да преведемо сектор заштите животне средине из ''црвеног'' у ''зелено'' преговарачко поглавље, уз поруку да ће Србија бити искрен партнер у глобалној борби за очување животне средине и природних ресурса.
FISEC 16 је друга међународна студентска конференција која окупља стручњаке природних и друштвених наука и има за циљ да промовише мултидисциплинарност , као и да створи прилику за размену и имплементацију научних достигнућа.