Београд, 18. мај 2016. године – Министарство просвете, науке и технолошког развоја Владе Републике Србије саопштило је да је јуче одржан први у низу састанака у вези са конкурсом за научноистраживачке пројекте, уз присуство представника Српске академије наука и уметности, универзитета и института Србије.
На састанку је било речи о изради новог акта о вредновању, избору, финансирању и праћењу пројеката из Програма основних истраживања, усмерених основних истраживања од 2017. до 2020. године, као и Програма истраживања у области технолошког развоја за исти период.
Учесници су дискутовали и о реформи научноистраживачког система, институционалног финансирања института и другим питањима од значаја за науку у Србији.
Том приликом је закључено да се упути апел Влади Србије да што пре формира национални савет за научни и технолошки развој, имајући у виду решење Владе.
Учесници расправе постигли су договор о томе да се у наредном периоду одржавају састанци ради припреме будућег конкурса за научноистраживачке пројекте и неопходних аката.
Састанку су присуствовали министар просвете, науке и технолошког развоја Срђан Вербић, државни секретар Вера Дондур, као и помоћници министра из области науке Бранко Бугарски, Никола Танић и Виктор Недовић.
Међу представницима релевантних институција били су и чланови ИО САНУ – потпредседник Академије Зоран Поповић и председник огранка САНУ у Новом Саду Стеван Пилиповић.
Допринос расправи дали су и ректор Универзитета у Београду Владимир Бумбаширевић, проректор Универзитета у Београду Иванка Поповић, ректор Државног универзитета у Новом Пазару Миладин Костић, ректор Универзитета у Новом Саду Душан Николић, као и проректор Снежана Смедеревац.
Присутни су били и Ненад Павловић са Универзитета у Нишу, Алекса Зејак, Момчило Павловић и Бојан Радак из Заједнице института Србије, Александар Богојевић и Антун Балаш са Института за физику и Слађана Костић-Рајачић из Института за хемију, технологију и металургију.
У дискусији су учествовали и директор Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ Павле Павловић, директор Института за нуклеарне науке „Винча“ Борислав Грубор, директор Института „Михајло Пупин“ Сања Вранеш, Бранка Кресовић и Славица Станковић са Института за кукуруз, као и Сања Васиљевић са Института за ратарство и повртарство из Новог Сада.