Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Остварен велики напредак у области заштите животне средине

Остварен велики напредак у области заштите животне средине

Београд, 11. мај 2016. године – Државни секретар Министарства пољопривреде и заштите животне средине Владе Републике Србије Стана Божовић представила је данас досадашњи напредак Србије и будуће кораке у преговорима о Поглављу 27, које се односи на животну средину и климатске промене.

Стана Божовић

Божовић је на конферецији, одржаној у ЕУ инфо центру, подсетила на то да је након успешно спроведеног експланаторног и билатералног скрининга, Преговарачка група за Поглавље 27 израдила и доставила Влади документ који даје статус и планове транспозиције и имплементације за поменуто поглавље.

Она је навела да је Влада Србије усвојила тај пост скрининг и послала га Европској комисији (ЕК) у септембру прошле године.

До пре само две године, животна средина је била изразито проблематично поглавље, означено црвеном бојом, док је у марту ове године ЕК препоручила отварање поглавља без почетних мерила, истакла је Божовић.

Србија, како је нагласила, тачно зна колико ће процес преговора и усаглашавања са ЕУ законодавством коштати, на који начин ће се финансирати и колику подршку може да очекује од ЕУ на том путу.

Према њеним речима, до 2028. године Србија планира достизање директиве о депонијама, када ће сваки од 2,5 милиона тона отпада које произведе годишње завршити на санитарним депонијама.

Истовремено, до 2030. године планира се достизање оквирне директиве о отпаду, када ће се рециклирати половина уместо досадашњих пет одсто отпада, додала је Божовић.

Она је нагласила да је за потребе достизања поменутих директива Србији потребна милијарда евра, док процена трошкова за достизање стандарда у области водоснабдевања и пречишћавања отпадних вода износи приближно седам милијарди евра.

Божовић је најавила да наша земља планира да достигне и ове стандарде до 2041. године, истичући да су нам у реализацији тог циља веома важни искуство и препоруке ЕУ, као и њихова финансијска подршка.

Наша обавеза је да до тада изградимо неопходне капацитете и припремимо пројекте са којима ћемо бити у могућности да користимо расположива средства ЕУ и подижемо стандард живота наших суграђана, закључила је она.

Арунас Кундротас

Бивши министар животне средине Литваније и менаџер пројекта подршке Преговарачкој групи за Поглавље 27 ''ЕНВАП'' Арунас Кундротас истакао је да Србија мора да настави са припремама за ово поглавље кроз наставак реформе начина финансирања инфраструктуре и пројеката у области животне средине.

Он је подсетио на то да је Литванија, током његовог министарског мандата, у року од само годину дана, отворила и затворила преговарачко Поглавље 27, уз оцену да то нису једноставни преговори.

Србија је на добром путу да буде комплетно припремљена за сам процес преговора и да настави са усаглашавањем законодавства и припремом потребних стратешких документа, указао је Кундротас.

Учесиници конференције постигли су сагласност о томе да Србију на путу приступања ЕУ очекују бројни изазови, као што су изградња и успостављање 27 регионалних система за управљање отпадом и потпуно сакупљање отпада.

Такође, наша земља мора да регулише и рециклирање половине свог отпада, искористи отпад у енергетици или даљој производњи, затвори и санира сва сметлишта и дивље депоније, као и да безбедно уклони и збрине опасни отпад.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs