Београд, 11. мај 2016. године – Државни секретар Министарства трговине, туризма и телекомуникација Владе Републике Србије Татјана Матић указала је данас на потребу за увођењем и применом институционалних мера за заштиту деце при коришћењу информационо-комуникационих технологија.
Матић је навела да је то потврђено на основу резултата истраживања Уницефа о ризицима дигиталног насиља над децом у Србији, а који јасно указују на неопходност подизања нивоа дигиталне свести код деце, њихових родитеља и наставника.
Према њеним речима, Министарство је у својим програмима подстицања развоја информационог друштва дало приоритет спровођењу мера за безбедност деце на интернету кроз програме едукације и промоције информационог друштва.
У питању је, како је подсетила, актуелна кампања ИТ караван – „Паметно и безбедно“, као и успостављање прописа који побољшавају дигитално окружење и информациону безбедност.
Након усвојеног Закона о информационој безбедности, најважнија је Уредба о безбедности и заштити деце приликом коришћења информационо-комуникационих технологија, која је у процедури, додала је она.
Матић је истакла да је циљ ове уредбе подизање нивоа свести и знања о предностима и ризицима употребе интернета и начинима за његово безбедно коришћење, унапређење дигиталне писмености деце, родитеља и наставника, али и јачање међуресорне сарадње у домену заштите деце на интернету.
Истраживања која је објавио Уницеф показују да 90 одсто деце школског узраста у Србији има приступ интернету и да се након 12 година старости интензивира њихова комуникација на друштвеним мрежама.
Према тој анкети, четвртина родитеља је навела да је њихово дете било изложено ризичној или опасној ситуацији на интернету у последњих 12 месеци.
Матић је поновила да ови резултати потврђују да је неопходно да се подигне ниво свести о том проблему, што је Министарство дефинисало као циљ едукативне кампање за развој информационог друштва „Паметно и безбедно“.
Кампања се спроводи од 20. априла до 3. јуна кроз пројекат ИТ караван и школску презентацију о предностима и опасностима информационо-комуникационих технологија, и то у 15 градова у Србији у којима је највећи проценат младих узраста од 10 до 19 година.