Београд, 22. април 2016. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да ће Србија подржати кандидатуру Етиопије за несталног члана Савета безбедности Уједињених нација (СБ УН).
 |
Фото: Фонет |
Дачић је, након разговора са министром спољних послова Етиопије Тедросом Адханом Гебрејесусом, на заједничкој конференцији за новинаре у Министарству спољних послова, рекао да ће Србија подржати и кандидатуру представника Етиопије за генералног директора Светске здравствене организације (СЗО).
Први потпредседник Владе пренео је захвалност министру спољних послова Етиопије на принципијелном ставу те земље у вези са непризнавањем независности Косова, гласању против чланства Косова у Унеску, као и на традиционално пријатељским односима према Србији.
Етиопија је велики пријатељ Србије и бивше Југославије. Захвални смо јој на подршци територијалном интегритету и суверенитету Србије, поручио је Дачић.
Према његовим речима, билатерални односи двеју земаља су добри, али би могли бити бољи да није наслеђа проблема из прошлости везаних за дугове и нереализоване пројекте, при чему је потребно решити и проблем Амбасаде Етиопије у Београду.
Он је указао на то да је Етиопија једна од кључних афричких земаља са којима се Србија труди да има веома присне односе.
Везује нас велико пријатељство још из времена југословенског председника Јосипа Броза Тита. Етиопија је прва афричка земља са којом је Југославија након Другог светског рата успоставила дипломатске односе, подсетио је Дачић.
Гебрејесус је, нагласивши постојање јаких билатералних односа Србије и Етиопије, рекао да те посебне односе треба неговати.
Опредељени смо за јачање трговинске сарадње и раст инвестиција, истакао је он и поновио да ће Етиопија наставити да инсистира на поштовању међународног права када је реч о Косову и Метохији.
Етиопија се, како је нагласио, држи принципијелног става око независности Косова и наставиће да штити међународно право.
Дачић и Гебрејесус постигли су сагласност о томе да оснивање Мешовитог комитета за економску сарадњу може допринети јачању традиционално добрих односа двеју земаља.