Предизборна тишина пред изборе заказане за 24. април
Београд, 22. април 2016. године – У Србији је у поноћ почела предизборна тишина, која ће трајати до затварања бирачких места у недељу, 24. априла, у 20 часова, а учесници изборне трке у том периоду не могу путем медија слати политичке поруке, објављивати своје програме, нити их промовисати на јавним скуповима.
Забрањена је изборна пропаганда преко средстава јавног информисања, одржавање јавних скупова и објављивање процена изборних резултата, слање порука бирачима и постављање пропагандног материјала странака на удаљености мањој од 50 метара од бирачког места.
Грађани Србије ће у недељу, 24. априла, од 7 часова, када се отварају бирачка места, до њиховог затварања у 20 часова, бирати нове сазиве републичког и покрајинског парламента, као и највећег броја локалних парламената.
На предстојећим парламентарним изборима ће се надметати 20 листа, на којима је укупно 3.270 кандидата, док у трци за 120 посланика Скупштине АП Војводине учествује 15 листа.
Гласачки листићи за парламентарне изборе биће лед сиве боје, а контролни листић за проверу исправности гласачке кутије прљаворозе боје.
За предстојеће изборе биће штампано 6.771.497 гласачких листића, а грађани ће право гласа моћи да искористе на укупно 8.378 бирачких места, од којих ће 29 бити унутар завода за извршење заводских санкција, а 38 у иностранству.
На Косову и Метохији избори ће бити одржани на 90 бирачких места, која ће бити распоређена на 21 локацији.
Држављани Србије који живе у Великој Британији, Канади и САД на гласање излазе дан раније, у суботу, 23. априла, од 7 до 20 часова по локалном времену.
Гласање у Аустрији, Белгији, Босни и Херцеговини (БиХ), Италији, Јужноафричкој Републици, Македонији, Румунији, Руској Федерацији, Немачкој, Словачкој, Словенији, Турској, Уједињеним Арапским Емиратима, Француској, Холандији, Хрватској, Црној Гори, Чешкој и Швајцарској биће обављено у недељу, 24. априла.
Резултати гласања на бирачким местима у иностранству не смеју се јавно саопштавати, нити истицати на бирачком месту пре завршетка гласања у Србији.
Србија ће званичне резултате избора знати најкасније до 28. априла, у 20 часова, до када Републичка изборна комисија (РИК) има рок да их утврди и објави у "Службеном гласнику".
Додела мандата новим посланицима је предвиђена до 8. маја, будући да се то мора догодити у року од 10 дана од дана објављивања укупних резултата избора.
Регулатива предвиђа да се прва седница новог сазива парламента одржи најкасније 30 дана од дана проглашења коначних резултата избора, након чега следи процес формирања нове владе.
Влада мора бити формирана најкасније у року од 90 дана од конституисања парламента.
За надгледање избора акредитовано је 1.687 домаћих и 196 страних посматрача.
Посматрачи ће пратити рад РИК-а, као и рад бирачких одбора, а ЦеСИД ће имати 705 посматрача, Удружење "Црта" 509, Удружење "Грађани на стражи" 462, Удружење "Академска иницијатива Форум 10" девет посматрача за рад бирачких одбора у Новом Пазару, док ће Удружење Комитета правника за људска права ЈУКОМ имати два посматрача за праћење рада РИК-а.
Међу бројним страним посматрачима су ОЕБС/ОДИХР, амбасаде Француске, Румуније, Италије, Немачке, Турске, Словачке, Велике Британије, Бугарске, Белгије, Аустрије, Норвешке, Украјине, САД, Канаде, Аустралије, Парламентарна скупштина Савета Европе, централне изборне комисије Руске Федерације, БиХ, Словеније и други.