Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Сачувати сећање на жртве фашизма

Сачувати сећање на жртве фашизма

Београд, 22. април 2016. године – Министар правде у Влади Републике Србије Никола Селаковић указао је данас, приликом обележавања Дана сећања на жртве Холокауста, геноцида и другe жртвe фашизма у Другом светском рату, на обавезу да се ширењем истине супротстављамо тежњама ревизије историје и извртања чињеница.

Фото: Танјуг

Селаковић је код Споменика жртвама геноцида, у оквиру комплекса некадашњег нацистичког логора смрти „Старо сајмиште“ на Новом Београду, истакао да сећања на жртве представљају гаранцију да се геноцид неће поновити.

Према његовим речима, многобројна стратишта треба конзервирати и на достојан начин обележити јер су она сведочанство најружнијих периода прошлости.

Међутим, како је додао, то су и места где треба да доводимо децу и причамо им колико живот може да буде ужасан ако се не науче лекције из прошлости, и колико бесмислен ако га не усмеримо ка будућности.

Он је навео да Роми, Јевреји и Срби на таквим местима обнављају лекције из прошлости, али се и опомињу да у будућности буду још ближи.

Српски и јеврејски народ повезује историја заједничког живота, судбину им веже и судбина ромског народа, али ништа није учврстило пријатељство као период заједничког страдања и борбе за слободу, подсетио је министар.

Церемонији су присуствовали амбасадори Хрватске, Немачке, Израела, БиХ, САД и других земаља, преживели заточеници логора смрти, чланови породица страдалих, представници Савеза јеврејских општина Србије, Савета ромске националне мањине, дипломатског кора, удружења и грађани.

Венац на Споменик жртвама геноцида у Другом светском рату положио је и председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић.

Дан сећања на жртве Холокауста, геноцида и других жртава фашизма у Другом светском рату обележава се у спомен на 22. април 1945. године, када је дошло до пробоја усташког логора у Јасеновцу.

На тај дан је група од 1.075 преосталих логораша 1945. године кренула у пробој из логора Јасеновац, а само њих 127 се домогло слободе.

Према проценама, које је на основу првих ексхумација извршила државна Комисија ФНРЈ, а које је потврдио и Центар "Симон Визентал", у јасеновачким логорима је нестало 500.000 Срба, 80.000 Рома, 32.000 Јевреја и неколико десетина хиљада антифашиста различитих националности.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs