Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Партнерство кључно у сарадњи школа и привреде

Партнерство кључно у сарадњи школа и привреде

Београд, 19. април 2016. године – Министар просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Срђан Вербић изјавио је данас да је јавно-приватно партнерство кључно у сарадњи школа и привреде, због чега је неопходно донети нову законску регулативу за ову област.

Фото: Фонет

Вербић је на регионалној конференцији "Средње стручно образовање: квалитет сарадње између школа и привреде" истакао да је за повезивање образовања и тржишта радне снаге најважније поверење.

Он је оценио да је један од најбољих начина за изградњу поверења увођење јавно-приватног партнерства, које би било спона између државе с једне и послодаваца с друге стране.

Према његовим речима, компаније које сарађују са образовним установама треба да имају дугорочне планове који ће се односити на школу у целини, а не само на одређене образовне профиле, чиме ће допринети унапређењу целокупног образовања.

Министар је указао на то да примери оваквог деловања тренутно постоје у ефикасним локалним самоуправама у којима послују одговорне компаније.

Примери добре праксе треба да буду видљиви свима, нарочито ученицима јер су они најрационалнији при избору средњег стручног образовања, закључио је Вербић.

Амбасадор Аустрије у Србији Јоханес Ајгнер нагласио је да је та земља спремна да своје богато знање и искуство стави на располагање региону, без тежње да се систем пренесе у потпуности.

У области дуалног образовања мора се поћи од тога да у Србији не постоји тако густа мрежа малих и средњих предузећа, као што је то случај у Аустрији, Швајцарској и Немачкој, што значи да ће модел морати да се прилагоди, објаснио је Ајгнер.

На скупу су учествовали и председник Привредне коморе Србије (ПКС) Марко Чадеж и шеф Одељења за образовање „Култур контакт" Моника Мот.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs