Београд, 18. април 2016. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић најавио је данас да ће више од 5.000 ученика основних и средњих школа у 15 градова Србије током ове године проћи обуку о безбедном коришћењу интернета и нових технологија.
 |
Жељко Вујиновић и Расим Љајић |
Фото: infobiro.tv |
Љајић је, након потписивања меморандума о разумевању са генералним директором Мајкрософт Србија и Црна Гора Жељком Вујиновићем, истакао да је циљ обуке да се ученицима укаже на ризике приликом неправилне употребе нових технологија.
Он је прецизирао да је данас потписани документ сачињен поводом предстојећих заједничких активности у оквиру реализације пројекта „ИТ караван“, који почиње 20. априла и у првом циклусу обилази 15 градова у земљи са циљем промоције нових технологија у образовању.
Данас смо сведоци тога да деца све више користе нове технологије, док родитељи често остају неупућени, а наставници недовољно дигитално писмени, што води ка неправилној употреби и злоупотребама, објаснио је потпредседник Владе.
Љајић је, наводећи да ће пројекат “ИТ караван” трајати до 3. јуна, објаснио да је план да се у школама у 15 градова у Србији оствари директан контакт са више од 5.000 ученика узраста од десет до 19 година.
Према његовим речима, ова кампања ће бити настављена и наредне године, а циљ је да се обиђе што више градова и ступи у контакт са што више школа.
Он је подсетио на то да је компанија Мајкрософт прву канцеларију у Србији отворила 2002. године, док је истраживачки центар отворен две године касније, што је био четврти центар те компаније у свету.
Први већи пројекат са том компанијом био је умрежавање свих основних и средњих школа у Србији и увођење бежичног интернета у тим школама, подсетио је потпредседник Владе.
Вујиновић је рекао да компанија Мајкрософт сматра да нове технологије треба да буду доступне свима, али и да се истовремено мора водити рачуна о томе како се оне користе, чиме ће се елиминисати злоупотребе.
Као компанија подржавамо ту иницијативу, а ученицима смо потпуно бесплатно ставили нашу технологију на располагање, напоменуо је он.
Потписивању меморандума у Палати Србија присуствовали су и представници Амбасаде Сједињених Америчких Држава у Србији.