Београд, 15. април 2016. године – Канцеларија за људска и мањинска права Владе Републике Србије саопштила је да је данас одржан осми по реду састанак Управног одбора пројекта „Овде смо заједно – европска подршка за инклузију Рома“.
Директор Канцеларије за људска и мањинска права и председник УО тог пројекта Сузана Пауновић подсетила је том приликом на то да је Влада Србије у марту усвојила нову Стратегију за социјално укључивање Рома и Ромкиња до 2025. године.
Пауновић је нагласила да је важно да пројектни тим настави да пружа подршку спровођењу нове стратегије, као и да надзире спровођење активности и обезбеди одрживост тамо где је то неопходно.
Она је указала на то да је из тих разлога овај тим поднео донатору, Делегацији Европске уније, предлог за наставак пројекта без додатних трошкова.
Према њеним речима, добра пракса међусекторске сарадње кроз мобилне тимове за инклузију Рома пренесена је и у нови стратешки документ.
Пауновић је изразила уверење да ће се мрежа тимова успоставити у наредном периоду у целој Србији како би грађани ромске националности брже и лакше остварили своја права.
Она је истовремено изнела конкретне резултате постигнуте од претходног састанка Управног одбора, који је одржан у октобру 2015. године.
У складу са тим, у оквиру програма бесплатне правне помоћи, правни тимови партнерске организације „Праксис“ покренули су 969 административних и судских поступака за накнадни упис у матичне књиге рођених, за утврђивање датума и места рођења, као и за одређивање личног имена, и посетили 90 општина широм Србије и обавили више од 200 теренских посета.
У области образовања, успешно се спроводи и друга година стипендијског програма за средњошколце, а током две школске године подељено је 1.000 стипендија ромским ученицима.
Такође, израђена је база података за праћење резултата мера за инклузију Рома.
База је важно средство за ефикасно спровођење политика на националном и локалном нивоу, јер се базом обезбеђује складиштење, чување и читање података националних и локалних институција на једном месту.
Информације из базе ће утицати на креирање политика националних и локалних институција, као и на доношење стратешких одлука донатора, а уношењем података у базу све локалне самоуправе обезбедиће бољу видљивост резултата, планова и потреба ромске заједнице на локалу.
Обуку за коришћење базе прошла су укупно 82 представника локалних самоуправа.
До сада су 94 јединице локалне самоуправе попуниле електронски упитник за базу података, при чему је у току процеса попуњавања електронског упитника омогућена техничка подршка за несметано коришћење и уношење података са локалног нивоа.
Пауновић је додала да се програм обуке за организације цивилног друштва приводи крају, а подељени су сертификати за 31 организацију која је у томе учествовала.
Она је подсетила на то да је одржана друга годишња конференција о сарадњи организација и локалних самоуправа у спровођењу ромских политика, у новембру прошле године у Београду.
Кад је реч о најбољим праксама у запошљавању Рома, тренутно се завршава додела последњих делова опреме за 17 предузећа која ће запослити око 60 Рома и Ромкиња.
Подршка се састоји у опреми, помоћи стручњака и професионалним обукама. Укупна вредност опреме која ће бити донирана износи око 360.000 евра и до сада је испоручена опрема у противвредности од 290.000 евра.
У области становања, у 13 општина се припрема техничка документација за 15 инфраструктурних пројеката, а израђено је 12 урбанистичких планова подстандардних насеља у 10 општина.
Кроз подршку Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, мапирана су 583 подстандардна ромска насеља у Србији и успостављен Географски информациони систем (ГИС), који ће омогућити праћење и унапређење услова становања.
Менаџер пројеката испред Мисије ОЕБС-а у Србији Лојд Тудик представио је резултате постигнуте у претходном периоду, тренутна ограничења и планиране активности.
Посебна пажња на Управном одбору посвећена је детаљном прегледу резултата остварених у области становања, израде урбанистичких планова и техничке документације.
Пауновић је најавила да Канцеларија заједно са пројектним тимом припрема велику конференцију о запошљавању, уз пратећи сајам у мају, као и доделу признања педагошким асистентима о завршеној обуци.
Поред тога, како је додала, за јун се припрема догађај „Инклузија Рома – Изазови и шансе на локалном нивоу“, о чему ће јавност бити благовремено обавештена.
Пројектом „Овде смо заједно – Европска подршка за инклузију Рома“ обезбеђује се подршка институцијама Републике Србије у побољшању положаја Рома у приступу основним правима, грађанском учешћу, тржишту рада, образовању, здравству, социјалној заштити, адекватном становању и стварању одрживих радних места.
Пројекат се финансира средствима Европске уније, а спроводи га Мисија ОЕБС-а у Србији у координацији са Канцеларијом за људска и мањинска права.
Партнери пројекта су Министарство здравља, Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарство просвете, науке и технолошког развоја, Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, НВО Праксис, Фонд за образовање Рома, Канцеларија за европске интеграције и Тим за социјалну инклузију и смањење сиромаштва.