Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Србија чврсто опредељена за унапређење положаја Рома

Србија чврсто опредељена за унапређење положаја Рома

Београд, 8. април 2016. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић честитала је данас Међународни дан Рома свим грађанима ромске националности, уз позив јавности на толеранцију према највећој националној мањини у нашој земљи.

Пауновић је тим поводом подвукла да је имплементација Стратегије за социјално укључивање Рома и Ромкиња приоритет Владе Србије у области заштите и унапређења њихових права.

Србија је, усвајањем овог стратешког документа, показала јасну опредељеност за решавање постојећих проблема са којима се суочава ромска заједница, навела је она.

Стратегија је, како је објаснила, усмерена на пет приоритетних области, односно на конкретније резултате у домену образовања, запошљавања и економског оснаживања, становања, здравља и социјалне заштите.

Према њеним речима, тај документ има низ афирмативних мера и заснован је на принципима децентрализације, рационализације, економичности и ефикасности.

Пауновић је оценила да су њиме отклоњени недостаци претходне стратегије, и додала да постоји добар правни основ да политика Владе Србије у области инклузије Рома може да се квалитетно спроводи.

Пауновић је навела да је стратегија део Акционог плана за Поглавље 23 и заснована је на опредељењу државе да развија програме унапређења положаја Рома исказаним у Оперативним закључцима са Семинара о социјалном укључивању Рома и Ромкиња у Србији израђених у дијалогу Владе Србије и Европске комисије.

Локалним самоуправама су новом стратегијом поверена већа овлашћења, али и одговорност за спровођење мера које се односе на инклузију Рома тамо где су потребе и највеће, објаснила је она.

Добре праксе у инклузији Рома и Ромкиња на локалном нивоу кроз увођење мобилних тимова за инклузију Рома пренесене су у нову стратегију и очекујемо да ће заживети широм Србије, рекла је Пауновић.

Према њеним речима, тај документ ће пратити Акциони план за побољшање положаја националних мањина, са јасно дефинисаним мерама, активностима, роковима, одговорним особама и најважније опредељеним средствима за реализацију активности.

Пауновић је подсетила на то да је у претходном периоду доста учињено на пољу инклузије Рома, будући да је омогућено да више од 22.000 грађана ромске националности добије лична документа, а смртност ромске деце преполовљена је за 50 одсто у последњих пет година.

Поред тога, како је додала, мерама афирмативне акције у последње две године уписано је 824 ђака у средње школе, а у високообразовне установе 383 студената, при чему су по први пут обезбеђене и стипендије, како би та деца могла и да заврше школовање.

Она је истовремено указала на то да је за трајне резултате на том плану неопходна сарадња између свих институција на локалном и националном нивоу које се баве инклузијом Рома, Националног савета, организација цивилног друштва, уз подршку међународних организација и медија.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs