Београд, 6. април 2016. године – Министарство здравља Владе Републике Србије и Америчка привредна комора, представили су данас закључке Студије о унапређењу ефикасности здравственог система, чији је циљ да се сагледа ситуација у српском здравству и предложе правци даљих реформи.
 |
Фото: Танјуг |
Министар здравља Златибор Лончар оценио је да ова студија даје основ за планирање наставка реформе здравственог система и преглед неких упоредних решења.
Циљеви су нам исти, да здравствени систем буде бољи, ефикаснији, да нашим пацијентима и запосленима у здравству буде боље. Неке од препорука се већ реализују, као што је интегрисани информациони систем "Мој доктор", а у озбиљној је фази и пројекат дијагностички сродних група (ДСГ), нагласио је министар.
Он је додао да је интегрисани здравствени систем почео да се примењује у југоисточној Србији и да је у првих неколико дана пробне примене у 29 домова здравља заказано око 150.000 прегледа.
Лончај је нагласио да, када је у питању синергија јавног и приватног сектора, да је то правац који је министарство препознало и да су ове године приватници укључени у пострупак вантелесне оплодње као и у операције катаракте.
Председница Одбора за здравство Америчке привредне коморе Сандра Маринковић нагласила је да препоруке имају за циљ да систем буде финансијски одржив дугорочно, да пружа боље услуге и да задравствена заштита буде квалитетна и доступна свим учесницима.
Студија је спроведена кроз општи преглед и анализу новчаних токова здравственог система, али и анализу и поређење трошкова јавних и приватних здравствених установа.
Препоруке из студије се односе на укључивање приватног сектора пре свега ради смањења листа чекања, затим промену фокуса са куративе-лечења на превенцију, боље планирање и ширу употребу нових терапија, развој интегрисаног информационог система, али се указује и на то да је број немедицинских радника у болницама веома висок.