Београд, 6. април 2016. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић и директор за Европу и Евроазију у Министарству трговине Сједињених Америчких Држава (САД) Скип Џонс указали су током данашњег разговора на важност јачања српско-америчког партнерства ради очувања стабилности и напретка у региону.
Вучић је том приликом упознао америчку делегацију са добрим резултатима фискалне консолидације и других економских мера које Србија предузима са циљем да се побољша пословно окружење у земљи.
Он је оценио да ће отварање директне авио-линије "Ер Србије" између Београда и Њујорка олакшати контакте пословних људи и на тај начин значајно допринети и јачању економских веза Србије и САД.
Премијер је рекао да очекује веће присуство америчких инвеститора, што би, како је додао, значило и преношење радних навика и предузетничког духа српским радницима.
Џонс је оценио да је Влада Србије остварила импресиван напредак доношењем сета закона који реформишу пословање у Србији, попут Закона о раду, уз напомену да је од кључног значаја њихова потпуна примена, као и транспарентност тендерских процеса и борба против сиве економије и корупције.
Он је истовремено председнику Владе Србије предао "Мапу пута" – стратегију развоја економских односа Србије и САД.
Према његовим речима, Министарство трговине САД израдило је тај документ након посете премијера Вучића Вашингтону, на основу иницијатива изнетих током његових разговора са америчким званичницима.
У "Мапи пута" се истиче да је потребно да буду оснажене трговинске и друге економске везе двеју земаља и због важности српско-америчког партнерства за стабилност и напредак региона.
Америчка страна сматра да су у Србији значајно побољшани услови за стране инвеститоре и да је то разлог због којег све више компанија из САД разматра могућност инвестирања.
САД су зато спремне да са Владом Србије раде на подстицању међусобне трговине и улагања у области информационе и комуникационе технологије, енергетике, инфраструктуре, производње делова за аутомобилску индустрију, као и здравствене заштите.
То подразумева и проширење пословања америчких компанија које су већ присутне на српском тржишту, закључио је Џонс.