Београд/Луксембург, 25. април 2005. године - Шефови дипломатија Европске уније подржали су на данашњем заседању у Луксембургу повољан закључак Европске комисије о спремности Србије и Црне Горе да ступи у преговоре са Европском унијом о склапању Споразума о стабилизацији и придруживању и затражили да Комисија што пре припреми почетак тих преговора.
У закључцима са заседања министара иностраних послова ЕУ наводи се да Савет министара ЕУ поздравља оцену Европске комисије о спремности Србије и Црне Горе за преговоре о закључењу Споразума о стабилизацији и придруживању ЕУ, који је утемељен на двоструком колосеку, установљеном закључцима од 11. октобра 2004. године на састанку министара ЕУ у Мастрихту.
Такође, одато је признање за битан напредак који је остварила СЦГ и упућен позив Европској комисији да одржи ту динамику с циљем да се у што краћем року поднесе нацрт смерница за преговоре.
Шефови дипломатија двадесетпеторице потврдили су да Европска унија жели да што је пре могуће покрене преговоре о закључењу Споразума о стабилизацији и придруживању са СЦГ.
Како је наглашено у закључцима са заседања, Савет министара ЕУ поновио је приврженост ојачаној заједници Србија и Црна Гора, утемељеној на Уставној повељи, и упутио позив државној заједници и њеним двема републикама да без попуштања наставе остваривање неопходних реформи, имајући потпуно на уму становишта која је Европска комисија изнела у оцени коју је, као образложење за Студију о изводљивости, поднела шефовима дипломатија ЕУ.
Савет је поздравио политички споразум о уставним допунама о питању непосредних избора за парламент државне заједнице и позвао надлежне парламенте да тај споразум ратификују без одлагања, истиче се у усвојеним закључцима.
Шефови дипломатија ЕУ су, такође, пружили подршку решености Европске комисије да са властима СЦГ оснажи размену мишљења у оквиру Сталног унапређеног дијалога, да би се дала потпора текућем процесу реформи и напорима које је Србија и Црна Гора до сада уложила и које ће учинити пре званичног почетка преговора и током тог процеса.
Савет министара ЕУ наглашава у данашњем саопштењу да ће ритам којим ће се СЦГ, исто као и друге земље западног Балкана, приближити ЕУ зависити од брзине којом ће државна заједница и њене две републике усвојити и спровести нужне реформе, и усагласити се са политичким мерилима из Копенхагена и условима утврђеним у процесу стабилизације и придруживања, укључујући и потпуну сарадњу с Хашким судом.
Позивајући се на резолуције Савета безбедности УН 1503 и 1534, Савет министара изражава очекивање да ће најновија побољшања у сарадњи са Трибуналом у Хагу бити настављена и ојачана, све док хашки оптуженици који избегавају међународну правду не буду изведени пред суд у Хагу, наводи се у саопштењу.
У закључцима са заседања министара иностраних послова ЕУ истиче се и да је Савет министара примио на знање извештај Европске комисије о европској будућности Косова и Метохије, и поново наглашава његова дугорочна европска перспектива и важност спровођења стандарда.