Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Побољшати положај медицинских сестара у Србији

Побољшати положај медицинских сестара у Србији

Београд, 5. април 2016. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић најавила је данас да ће у здравствене установе у Србији у наредних неколико месеци бити уведени паник-тастери како би се заштитили здравствени радници, поготово жене.


Михајловић, која је и председник Координационог тела за родну равноправност, разговарала је данас са потпредседником Владе и министром државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички и представницама Синдиката медицинских сестара и техничара Србије о проблемима са којима се на послу сусреће 63.000 медицинских сестара у Србији.

Удовички је истакла да је проблем медицинских сестара познат и да се о њему разговара, и додала да очекује да Закон о платама у државним органима и јавним службама и Закон о систему плата у јавном сектору реше то питање.

Осим паник-тастера, медицинске сестре и техничари у Србији захтевају и да се повећа број запослених на тешким радним местима, као и да држава препозна високообразоване медицинске сестре како би оне биле плаћене у складу са својим образовањем.

Такође, један од захтева јесте и да сестре старије од 50 година не раде у три смене, као и да се на најтежим одељењима, попут интензивне неге, након пет година рада уведе обавезна пауза од годину дана на лакшем радном месту.

Синдикат медицинских сестара и техничара Србије чини 95 одсто жена, односно 63.000 медицинских сестара.

Оне захтевају да 7.000 сестара које су високообразоване буду плаћене у складу са квалификацијама.


Председник овог синдиката Драгица Ћурчић истакла је да високообразоване медицинске сестре тренутно не препознаје ни каталог радних места, с обзиром на то да их нема у шифарнику, што је проблем са којим се боре већ 13 година.

Ћурчић је указала и на хиперпродукцију здравствених кадрова, због чега је неопходна рационализација у структури ових кадрова, али и боља политика државе у планирању потреба за овим образовањем.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs