Београд, 31. март 2016. године – Државни секретар Министарства трговине, туризма и телекомуникација у Влади Републике Србије Татјана Матић изразила је задовољство досадашњом сарадњом са компанијом "Циско", а посебно покретањем пројекта обуке 130 ИТ инструктора, кроз који ће бити успостављено и 65 нових "Циско" академија.
 |
Фото: mtt.gov.rs |
Матић је на конференцији „Циско дан“ истакла да се Србија, пратећи светске токове, ослања на своје партнере у индустрији информационих технологија, чије активно учешће у развоју информационог друштва доприноси стварању квалитетног дигиталног амбијента за учење, стварање и пословање.
Подршка компанија као што је "Циско" нарочито је значајна за програме развоја нових технологија у систему образовања, којима је ресорно министарство дало приоритетно место у спровођењу Дигиталне агенде Републике Србије, навела је она.
Матић је подсетила на то да је Министарство покренуло нове пројекте који, након опремања школских објеката дигиталним кабинетима, који су крајем прошле године дати школама на трајно коришћење, треба да заокруже информационо-комуникациону инфраструктуру у свим основним и средњим школама у Србији.
Пројектом широкопојасног повезивања свих школа у Србији на Академску мрежу Србије (АМРЕС), школе ће постати део европске и светске академске мреже и имати стабилан, безбедан и бесплатан приступ интернету, активну заштиту и онлајн подршку, као и могућност коришћења међународних услуга електронске едукације, објаснила је она.
Према њеним речима, за приступ интернету преко АМРЕС-а, из буџета Србије је издвојено укупно 210 милиона динара, а умрежавање школа почеће у септембру ове године.
Као много сложенији и већи пројекат, Матић је навела комплетно покривање свих школских објеката бежичном локалном рачунарском мрежом.
Важан корак, како је објаснила, у припреми реализације овог пројекта представља Меморандум о разумевању који су потписали компанија "Циско" и ресорно минстарство 10. септембра 2015. године у Београду.
Тим документом је створен оквир за сарадњу у области модернизације технолошких мрежа, информационе безбедности и унапређења академског знања у Србији, напоменула је она.
На конференцији, коју је организовала компанија "Циско", која је светски лидер у области информационих технологија, учествује више од 600 менаџера, систем инжењера, сервис провајдера из домаћих и страних компанија и представника јавног сектора, а главне теме су дигиталне промене и нове тенденције у нашој земљи.