Београд, 22. април 2005. године - Министар за државну управу и локалну самоуправу у Влади Републике Србије Зоран Лончар изразио је очекивање да ће после добијања позитивне оцене Студије о изводљивости уследити озбиљна уставна иницијатива за коју подстицај неће морати да дође од међународне заједнице.
Лончар је у интервјуу за агенцију Танјуг изразио наду да ће сви актери на политичкој сцени схватити озбиљност уставног питања за даљи европски демократски пут наше земље, као и да ће у наредним месецима уследити озбиљна уставна иницијатива, а да подстицај за њу неће морати да дође од међународне заједнице у виду услова за потписивање споразума о стабилизацији и придруживању.
Нема озбиљног, правог, демократског пута Србије у Европу без доношења новог устава, оценио је он и додао да је Влада, којој је то потпуно јасно, од првог дана мандата све подређивала доношењу новог устава, без обзира на то што после његовог доношења наступају избори.
Министар је подсетио да је Влада ту политичку вољу формализовала још почетком јуна прошле године када је Скупштини понудила Нацрт устава, у циљу подстицања даљег рада на његовом доношењу.
Уставно питање је надстраначко питање и, уколико се оно другачије третира, сигурно се не може доћи до новог устава или до потребног консензуса за његово доношење, оценио је Лончар и изразио уверење да ће сада, када је Србија угледала сигуран пут у Европу, код свих актера на политичкој сцени Србије превладати воља за доношење највишег државног акта.
Према његовим речима, то би допринело да се у наредних неколико месеци консензусом дође до квалитетног текста који би омогућио Србији да уђе у ред стабилних европских и демократских држава.