Београд, 22. март 2016. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић оценио је данас да је за нашу земљу веома значајно отварање преговарачких поглавља 23 и 24, која се односе на владавину права, реформу правосуђа и основна права, уз нагласак да Србија напорно ради на отварању тих поглавља.
Вучић је, на заједничкој конференцији за новинаре са председником Одбора за односе са ЕУ у немачком Бундестагу Гинтером Крихбаумом, истакао да нашу земљу очекује још доста посла на пољу борбе против корупције, као и на унапређењу ефикасности правосуђа и заштити људских права.
Он је поручио да Србија неће никога молити за датуме отварања поглавља, али и оценио да би за нашу земљу било добро да та поглавља буду отворена што је могуће пре.
Премијер је, указавши на то да је са председником Одбора за односе са ЕУ у Бундестагу разговарао о противљењу појединих чланица ЕУ отварању поменутих поглавља, нагласио да се билатерални односи решавају билатералним путем, а не кочењем отварања преговарачких поглавља.
Вучић је исказао захвалност Бундестагу јер је дао подршку за отварање првих преговарачких поглавља, и додао да је са својим саговорником разменио мишљење о кључним питањима и изазовима са којима се Србија суочава.
Он је навео да дефицит у Србији у првом кварталу ове године износи приближно 100 милиона евра, иако је предвиђено да буде пет пута већи, уз оцену да то показује да су остварени озбиљни резултати, нарочито на приходној страни.
Србија веома цени немачку развојну помоћ, уз коју се реализују важни пројекти, истакао је Вучић и изразио наду да ће се та сарадња наставити.
Он је пренео захвалност немачким инвеститорима на улагањима у Србији, уз напомену да су неки од њих заинтересовани за проширење капацитета, што је за нашу земљу добар сигнал.
Премијер је, наводећи да остаје да се уради још много тога по питању унапређења пословног амбијента, подсетио на чињеницу да је наша земља напредовала на Дуинг бизнис листи Светске банке, и са 91. дошла на 50. место.
Вучић је истовремено изнео уверење да ће наша земља ове године ући у првих 50 земаља на свету.
Такође, он је оценио да Србија може убрзано да отвара поглавља на европском путу, али да ће морати и много више да ради и да себе мења у значајној мери.
Премијер је изразио уверење да ће наша земља на том путу имати подршку Немачке и Бундестага.
Крихбаум је упозорио на то да билатералним споровима није место у европским процесима, те да је, када је реч о Србији, тема отварање, а не затварање поглавља.
Он је рекао да је оптимиста по питању отварања наредна два поглавља – 23 и 24, и поновио да и Немачка подржава Европску комисију у њеној намери да Србија што пре отвори та поглавља, али да ће одлуку о томе донети ЕУ и дати препоруку да ли су испуњени услови за отварање поглавља или нису.
Комисија је дала препоруку, Немачка ту одлуку прихвата, указао је председник Одбора за односе са ЕУ у Бундестагу.
Крихбаум је истакао да веома цени то што је премијер Вучић спреман да спроведе реформе које нису једноставне, јер жели да младој генерацији понуди европску перспективу.
Он је поручио да је Србија одлучна на свом путу ка Европској унији, и додао да ће је Немачка снажно подржати на том плану, с обзиром на то да је Србија кључна земља за овај регион.
Крихбаум је приметио да у Србији економска ситуација није једноставна и да су покренуте неопходне реформе, и нагласио да је њему као странцу лакше да говори о томе, док је домаћа јавност у Србији нестрпљива и желела би преокрет преко ноћи.
Одлуке нису популарне, јер значе да би људи можда могли да изгубе посао, али то треба урадити да се не би изгубила будућност, објаснио је он и додао да од реформи које је покренуо некадашњи канцелар Герхард Шредер Немачка и даље има користи.
Поводом данашњих терористичких напада у Бриселу, Вучић је изнео уверење да ће Европа и свет успети да пронађу најбољи одговор на терористичке нападе.
Вучић и Крихбаум су нагласили да су ужаснути догађајем у Бриселу, и изразили саучешће породицама настрадалих и председнику Владе Белгије.
Премијер је нагласио да у оваквим ситуацијама не треба да паничимо и уносимо неред у своје друштво, нити да мењамо начин живота, јер је то оно што терористи и желе да постигну.