Београд, 19. март 2016. године – Министар унутрашњих послова у Влади Републике Србије Небојша Стефановић изјавио је данас да је српска полиција у борби против високотехнолошког криминала успела да постави безбедносни штит око државе и деце и да је један од приоритета да пружи максималну безбедност грађанима у информатичкој сфери.
Стефановић је на предавању „Паметни градови“, које је организовала Интернационална полицијска асоцијација у Центру „Сава“, истакао да је важно да се сваки човек осећа комфорно и безбедно користећи те предности новог света.
Полиција, како је истакао, мора да пошаље јасан сигнал свима онима који планирају да искористе овај вид комуникације како би угрозили безбедност грађана и њихову имовину.
Према његовим речима, Министарство унутрашњих послова неће дозволити да било ко злоупотребљава децу и имовину грађана, и интензивно ће се борити против тога.
Успели смо да поставимо велики безбедносни штит око земље и деце и да будемо корак испред криминалаца, а не да јуримо за њима, нагласио је Стефановић и истакао значај међународне сарадње у тој области, која доприноси ефикаснијем раду српске полиције.
Министар је, међу акцијама које су спроведене, издвојио велику међународну акцију коју је водио амерички FBI, а у којој је учествовала и српска полиција.
У тој акцији су, како је подсетио, ухапшене 62 особе, међу којима и троје српских држављана који се сумњиче за то да су били чланови неколико криминалних интернет форума у којима су били међу администраторима за пробијање безбедносних система банака, крађу електронских података са платних картица, креирања анонимних комуникација на интернету и прављење и уношење рачунарских вируса у рачунаре.
Стефановић је истакао да је циљ „паметних градова“ да се осигура бољи квалитет живота грађана кроз употребу нових технологија, јер се на тај начин штеде време и новац, омогућава лакши приступ државним органима, брже издавање докумената и ефикаснија комуникација путем информационих мрежа.
Према његовим речима, у том процесу важну улогу игра Министарство унутрашњих послова које, имајући у виду ризике који могу настати од високотехнолошког криминала, као и штета коју овај вид криминала доноси, успостављањем „паметних градова“ треба да осигура максималну безбедност.
Поред заштите инфраструктуре, наш задатак јесте да заштитимо живот сваког грађанина, али важно нам је да заштитимо малолетна лица и децу, јер је њихова безбедност у информационом простору од кључног значаја за њихов просперитет и поверење које могу имати у информатички свет и осећај безбедности који могу имати они и њихови родитељи, поручио је министар.
Стефановић је подсетио на то да је Министарство унутрашњих послова 2010. године покренуло опсежну акцију „Армагедон“, која има за циљ сузбијање кривичних дела везаних за сексуалну злоупотребу малолетних лица и деце на интернету.
Од почетка ове акције, како је навео, поднете су укупно 144 кривичне пријаве против 144 починиоца кривичних дела, а само у току 2015. године поднете су 44 кривичне пријаве због кривичних дела у овој области.
То је неславни рекорд, добар за рад полиције, али нажалост неславан, јер има пуно лица која би да децу злоупотребе на такав начин, упозорио је Стефановић и закључио да без сигурног информационог друштва нема ни економског, ни друштвеног напретка.