Изменама Кривичног законика спречити насиље над женама
Београд, 16. март 2016. године – Државни секретар Министарства правде Владе Републике Србије Радомир Илић изјавио је данас да ће предстојеће измене Кривичног законика Републике Србије допринети ефикаснијој борби против насиља над женама.
Илић је, на округлом столу о хармонизацији овог законика са одредбама Конвенције Савета Европе о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици, истакао да ће захваљајући тим изменама сва основна јавна тужилаштва и судови поступати на јединствен начин.
Главна новина јесте то да када се деси насиље у породици, специјализована јединица МУП-а излази и врши процену ризика од насиља у породици, и у зависности од тога уклања насилника, објаснио је он.
Према његовим речима, полиција сада може да изрекне меру забране приласка или да насилника на 48 часова исели из стана.
Полиција, како је прецизирао, обавештава јавног тужиоца у име жртве, а он затим парничном суду, односно суду за породичне односе, предлаже мере које на дуже време треба да иселе насилника до крајњег решења ситуације.
Председник скупштинског Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Мехо Омеровић рекао је да је економска зависност од насилника један од главних разлога зашто жене трпе насиље, због чега се мора радити на оснаживању припадница нежнијег пола.
У Србији је велики проценат незапослености, зато се морају пронаћи начини да се одређеним категоријама жена помогне да нађу посао јер ће их, у супротном, насилници и даље малтретирати без последица, упозорио је он.
Министарство правде ће до 21. марта на свом сајту објавити нацрт измена Кривичног законика, чиме ће званично почети јавна расправа о овом документу.
Округли сто су организовали Министарство правде, уз подршку PLAC пројекта (Policy and Legal Advice Centre), а присутнима се обратила и руководилац овог пројекта Марија Пејчиновић-Бурић.
PLAC пројекат, који финансира ЕУ, од јула 2013. године пружа подршку Србији у припремама за приступање Европској унији, путем унапређења структуре и механизама за усклађивање српског законодавства са европским правним тековинама.