Београд, 11. март 2016. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин изјавио је данас да социјални дијалог у Србији, који се води између државе, послодаваца и запослених, напредује, али да је потребно још много труда како би он испунио очекивања све три стране.
 |
Фото: Танјуг |
Вулин је, на завршној конференцији твининг пројекта "Унапређење социјалног дијалога", истакао да ће један од конкретних резултата тог дијалога бити доношење закона о социјалном предузетништву, агенцијама за привремено запошљавање, мирном решавању спорова, сезонском раду и о штрајку.
Он је указао на то да социјални дијалог мења живот набоље, уз напомену да и поред тога што се у њему увек на почетку наиђе на неразумевање и супротстављене стране, временом се то превазиђе и он постане конструктиван разговор.
Твининг пројекат нам је много помогао у јачању наших капацитета, дајући нам прилику да учимо једни од других, али и да видимо како функционише један успешан социјални дијалог, додао је министар.
Шеф Делегације Европске уније у Србији Мајкл Девенпорт рекао је да социјални дијалог представља кључни елемент европског пројекта од њеног почетка, односно елемент којим се постиже и економски напредак и друштвена стабилност.
У контексту приступања Европској унији, у земљама кандидатима попут Србије, веома је значајно да социјални партнери цивилног друштва буду саставни део реформског процеса, указао је Девенпорт.
Он је подвукао да ЕУ чврсто верује у то да социјални партнери могу дати значајан допринос решавању изазова које реформски процес подразумева, и то кроз јавно заступање, консултације и надзор активности Владе на националном, регионалном и локалном нивоу.
Према његовим речима, социјални партнери и Влада Србије ефикасно су искористили помоћ ЕУ и заједно радили на подстицању снажнијег социјалног дијалога.
Државни секретар Министарства рада и породице Словачке Бранислав Ондруш истакао је да та земља већ дуже време верује у европску будућност Србије, уз оцену да је улога социјалног дијалога веома важна у припремама наше земље за пуноправно чланство у ЕУ.
Ондруш је рекао да је социјални дијалог важан алат за прављење политика ЕУ, уз напомену да искуство те земље показује да је он добар за решавање проблема у друштву, као и за припреме сваке земље за чланство у ЕУ.
Председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић оценио је да је пројекат ЕУ омогућио Унији послодаваца да у појединим општинама покрене послодавце на удруживање правећи социоекономске савете.
Овај твининг пројекат, који је са 1,5 милиона евра финансирала ЕУ, имао је за циљ оснаживање и унапређење квалитета социјалног дијалога у Србији, као инструмента који ће помоћи да Србија оствари економски развој и унапреди услове рада ближом хармонизацијом са међународним и стандардима рада Европске уније.