Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Остварен помак на пољу реформе јавне управе

Остварен помак на пољу реформе јавне управе

Београд, 10. март 2016. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички изјавила је данас да најамбициознији задатак тог министарства, поред наставка процеса рационализације, јесте реорганизација централне управе и, у извесној мери, система здравства, просвете и социјалне заштите.


Удовички је, учествујући на трећем састанку Посебне групе за реформу јавне управе, потврдила да за тако нешто постоји чврста политичка воља и подсетила на захтев Међународног монетарног фонда (ММФ) да се смањи број запослених у јавној управи за 14.500 у наредна два до три месеца.

Она је додала да су бројеви о смањењу запослених у јавној управи сигурно преамбициозни и да се не би усудила да говори о новим циљевима, али да се у будућности мора свакако ићи на промишљено додатно смањење запослених у јавној управи.

Удовички је подсетила на то да је усвојен Закон о општем управном поступку, и да је план да се током техничког мандата Владе скрене пажња јавности на велике промене које тај закон доноси, међу којима је и да се кроз 90 дана мора прекинути са праксом тражења још једног папира код грађана.

Она је указала на то да се са децентрализацијом не касни, при чему је Министарство државне управе и локалне самоуправе највише посла имало у реформи државно-службеничког система.

Такође, Удовички је подсетила на то да је усвојен и Закон о систему плата запослених у јавном сектору, а да након њега следи још неколико закона до краја године.

Шеф Преговарачког тима за вођење преговора о приступању Србије ЕУ Тања Мишчевић рекла је да део реформе државне управе или онога што мора да се уради на централном и локалном нивоу долази као резултат преговарачког процеса и усклађивања са стандардима ЕУ.

Мишчевић је навела да се домаћа искуства обогаћују искуствима држава чланица, посебно оних у региону.

Заменик шефа Делегације ЕУ у Србији Оскар Бенедикт рекао је да је Србија у току врло важног реформског процеса у последње две године и Унија чини све што је у њеној могућности да у томе помогне.

Бенедикт је додао да је придруживање ЕУ засебан реформски процес, и истакао да је реформа јавне управе, уз владавину права и фискалну консолидацију, један од основних предуслова евроинтеграција.

Он је исказао захвалност Удовички на чврстој личној посвећености реформским процесима у Србији, и констатовао да је на пољу реформе јавне управе учињен велики помак у последњих годину дана.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs