Копаоник, 8. март 2016. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић поручио је данас да наша земља мора да иде у будућност и да чува пријатељства, истичући да нема компромиса са тиме којем типу друштва желимо да припадамо.
ФОТО: Председник Владе Александар Вучић на Копаоник бизнис форуму
Вучић је на Копаоник бизнис форуму оценио да би пут лаких решења водио Србију у амбис и да зато никакав компромис по питању политике идемо ли у будућност или се враћамо у прошлост неће бити могућ.
Он је, исказујући захвалност онима који су подржали тешке реформе, поручио да је потребно да ујединимо знање јер само поштеним односом можемо да наставимо путем реформи и оздрављења привреде.
У том смислу, премијер је пренео захвалност Савезу економиста и председнику Александру Влаховићу, који су подржали тешке и непопуларне мере Владе.
Према његовим речима, ове мере су омогућиле фискалну консолидацију, напредак на Дуинг бизнис листи Светске банке, похвале међународних финансијских институција, али и извесно повећање, односно враћање на исти ниво плата и пензија које су биле смањене.
Вучић је оценио да ће пета ревизија аранжмана са Међународним монетарним фондом (ММФ) бити најтежа, с обзиром на то да је потребно да се спроведу још неке тешке мере.
Уколико то прођемо, не видим да ћемо даље имати велике проблеме. Желим да прођемо комплетан аранжман са ММФ-ом, јер је то гаранција да смо на добром путу, нагласио је премијер.
Истовремено, он је упозорио на то да највећи страх има од нестабилности у региону, с обзиром на раст националистичких и екстремистичких тенденција.
Према његовим речима, ситуација није идеална ни у Македонији, ни Приштини, али ни у неким земљама Европске уније.
Поносан сам на то што у нашој земљи тај тренд није присутан. Нећу правити компромис са оним снагама које теже да нас врате уназад у сукобе и њима ћу се супротставити свом енергијом јер знам да би то уништило Србију, подвукао је Вучић.
Он је као највеће проблеме навео спољне глобалне инпуте, као што је мигрантска криза, подсетивши на то да на нивоу ЕУ још не постоји јединствено решење по том питању.
Србија ће се, како је поновио, понашати у складу са оним што буду предузимали европски партнери.
Вучић је оценио да је стање у јавним предузећима сада боље него пре неколико година, али да су неопходне још снажније структурне реформе.
Ситуација у "Железницама Србије" је значајно промењена набоље, као и у ЈП "Србијагас", за које је усвојен план за финансијско реструктурирање у складу са договором са ММФ-ом и Светском банком, објаснио је премијер.
Он је, говорећи о успесима Владе Србије, подсетио на то да је општи дефицит 2014. године износио 6,6 одсто БДП-а, а прошле године је смањен на 3,7 одсто.
Тај резултат је могуће оценити као успешан тек кад буде заустављен раст јавног дуга. Зато ћемо морати још да смањујемо дефицит, а у том циљу да снажније повећавамо пореске приходе, пре свега борбом против сиве економије, подвукао је премијер.
Такође, како је додао, Србија је прошле године остварила инвестиције у висини од 1,8 милијарди евра без великих приватизација, као што су "Телеком Србија" или Аеродром "Никола Тесла".
Вучић је најавио да ћемо у овој години имати већи раст од 1,75 одсто колико нам предвиђају ММФ и Светска банка, као и да ћемо успети да завршимо приватизације неких великих система.
Он је изразио задовољство и растом у грађевинарству за 11 одсто, као и у прерађивачкој индустрији за 5,3 одсто, уз наду да ће се тај тренд наставити.
Влада жели да се даље унапреди пословно окружење како би се повећао долазак страних инвеститора, али за то је неопходна и реформа правосудног система, због чега су важна отварања поглавља 23 и 24, навео је премијер.
Плате у Србији су номинално највеће у региону зато што су повећане у приватном сектору, а до малог повећања је дошло и у јавном сектору, објаснио је он и констатовао да се тако прави здрава држава.
ВИДЕО: Говор премијера Вучића на Копаоник бизнис форуму