Београд, 26. фебруар 2016. године – Министар просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Срђан Вербић изјавио је данас да се у Србији информациона технологија (ИТ) користи у неформалном образовању као било где у свету, али да у школама не постоји информатика као наставни предмет.
 |
Фото: Танјуг |
Вербић је, пре отварања конференције „Нове технологије у образовању“ у Белекспо центру, истакао да је то први задатак које ресорно министарство намерава да реши, што је и обавеза према будућим генерацијама.
Он је навео да за данашњи скуп, који представља фестивал изузетних едукатора, постоји невероватно интересовање.
Државни секретар Министарства трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић указала је на то да је за ресорно министарство коришћење савремених информационо-комуникационих технологија у образовању питање од стратешког значаја.
Она је најавила да ће Министарство у овој години утрошити 210 милиона динара за повезивање свих школа на АМРЕС академску мрежу, што ће свим школама у Србији омогућити добијање бесплатног и безбедног интернета.
Ове године ћемо за 2.300 наставника пружити могућност онлајн акредитоване обуке за употребу ИКТ у настави. Поред тога, укључићемо се и у пројекат повезивања на европску академску мрежу свих школа и разних културних институција у Србији, за шта ће бити издвојено 150 милиона динара, навела је Матић.
Према њеним речима, остваривање стратешког приоритета у развоју информационог друштва, Министарство спроводи кроз платформу “Дигитална школа“.
Ова платформа, како је прецизирала, подразумева примену информационих технологија у настави, ИКТ обуку наставника, умрежавање школа, а један од најважнијих програма јесте иницијатива за заштиту деце и младих у информационом окружењу, која се спроводи и кроз образовне системе.
Амбасадор Велике Британије у Србији Денис Киф изнео је запажање да постоји континуирана тежња ка томе да сваке године овај догађај буде амбициознији и садржајнији.
Оно по чему је трећа година конференције и сајма “Нове технологије у образовању” посебна је то што смо успели да организујемо долазак чак 19 британских компанија, које раније нису биле присутне на овом регионалном тржишту, указао је Киф.
Такође, како је додао, ова манифестација је окупила више од 20 доносилаца одлука из 12 земаља који ће имати прилику да размене идеје о томе како би могло да изгледа образовање будућности.
Поменути скуп је највећи догађај посвећен употреби информационо-комуникационих технологија (ИКТ) на свим нивоима образовања са циљем осавремењивања и унапређења квалитета образовања уз употребу нових технологија.
За учешће се пријавило више од 5.000 учитеља, наставника, универзитетских професора, директора школа, родитеља, као и представника привредног и невладиног сектора из више од 20 земаља.
Током дводневне конференције, на штанду Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Министарства трговине, туризма и телекомуникација и Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва, више од 50 учесника и наставника из основних и средњих школа ће приказати практичну употребу ИКТ у учионици.
Иницијатор “Нових технологија у образовању“ је "Бритиш каунсил", док је Амбасада Велике Британије у Београду један од главних партнера у организацији.