Београд, 23. фебруар 2016. године – Министарство здравља Владе Републике Србије и Институт "Др Милан Јовановић Батут" покренули су пилот-пројекат у оквиру којег ће бити омогућено добровољно вакцинисање против ХПВ вируса, који узрокује инфекције гениталног система, али и рак грлића материце.
 |
Фото: Танјуг |
Министар здравља Златибор Лончар је, учествујући на конференцији која је тим поводом одржана на Клиници за гинекологију и акушерство КЦС, рекао да годишње 1.250 жена оболи од рака грлића материце, а око 500 њих изгуби битку за живот.
Решили смо да најснажније уђемо у решавање овог проблема, а за то постоје два начина. Први је да жене иду на време на гинеколошке прегледе, док је други вакцинација, која у Европи постоји већ десет година, нагласио је Лончар.
Он је истакао да је најбоље вакцинисати дечаке и девојчице између девет и 14 година, јер су тада резултати најбољи, али да се могу вакцинисати и у другој животној доби.
Министар је још једном апеловао на све жене да редовно иду на прегледе, јер само истовременим спровођењем примарне превенције, вакцинацијом и унапређењем скрининг програма може се добити битка против те опаке болести.
Он је прецизирао да ће се вакцинација спроводити у домовима здравља, а родитељи ће се добровољно пријављивати педијатрима.
 |
Фото: Танјуг |
Директор Клинике за гинекологију и акушерство Александар Стефановић указао је на то да је годишње у Србији 28 новооткривених случајева на 100.000 становника, а да је наша земља на четвртом месту у Европи по обољевању, а на другом по умирању од рака грлића материце.
Стефановић је истакао да је вакцина потпуно безбедна и обезбеђује ефикасну заштиту против ХПВ вируса, и поновио да је најбоље примити је пре првог сексуалног односа.
Директор Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" Драган Илић рекао је да више од пола милиона жена у свету годишње оболи од рака грлића материце, што говори о томе да је борба против те болести глобални проблем.
 |
Фото: Танјуг |
Илић је истакао да су ретке малигне болести које се могу ефикасно спречити вакцинацијом – и то рак јетре вакцином против хепатитиса Б, а рак грлића материце применом ХПВ вакцинације.
За спровођење пројекта обезбеђено је 2.000 доза ХПВ (хумани папилома вирус) вакцина, захваљујући донацији произвођача, а пројекат ће започети након усвајања закона о заштити становништва од заразних болести, који је у скупштинској процедури.
Родитељи ће децу моћи да вакцинишу у три округа, Браничевском, Севернобанатском и Шумадијском и четири београдске општине – Палилула, Нови Београд, Вождовац и Савски венац.