Београд, 22. фебруар 2016. године – Министар привреде у Влади Републике Србије Жељко Сертић рекао је данас у Скупштини Србије да су губици јавних предузећа у прошлој години износили 40 милијарди динара, и нагласио да је план да се они у овој години смање на приближно 35 милијарди динара.
Сертић је, образлажући пред посланицима Предлог закона о јавним предузећима, истакао да су губици тих предузећа велики, и напоменуо да је на њихове дугове и гаранције ишло 2,2 одсто БДП-а у 2014. години.
Он је изнео податак да су губици јавних предузећа у 2013. години били већи од 55 милијарди динара, у 2014. години приближно 40 милијарди, а да је тек у 2015. години по први пут држава почела да води централизован начин управљања и контроле јавних предузећа.
Министар је навео да је циљ предложеног закона да се обезбеди да јавна предузећа, којих је 37 на републичком и 691 на локалном нивоу, могу дугорочно да послују.
Највећи део проблема, како је додао, уочен је у предузећима на локалном нивоу, где је било много лоших примера који су се на крају завршавали негативно по фискалне параметре у Републици.
Он је подсетио и на стратешке одлуке – да се социјална политика не може водити преко јавних предузећа, да она морају бити одржива, профитабилна или да послују на нули, као и да имају професионални менаџмент.
Директори убудуће неће моћи да обављају партијске функције, већ ће морати да имају високе професионалне параметре, нагласио је Сертић и додао да је законом предвиђено да директор не може да има заменика, да ће бити укинути извршни одбори, као и да је јасно дефинисано да се сви локални функционери бирају на исти начин као и на републичком нивоу.