Ковачица, 21. фебруар 2016. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за европске интеграције Јадранка Јоксимовић поручила је данас на централној прослави Међународног дана матерњег језика у Ковачици, да све националне мањине имају снажну поруку заједништва Владе Републике Србије.
 |
Фото: Танјуг |
Јоксимовић је том приликом рекла да сви делимо исте проблеме и социјалне и економске, да сви морамо заједно да радимо на томе да пре свега нашем друштву буде боље, а самим тим и нама.
У том смислу данас је добра прилика да симболичним датумом, Даном матерњег језика, у Ковачици, која је Европа у малом, у име Владе Србије пошаљем снажну поруку заједништва, истакла је Јоксимовић.
Она је нагласила да све националне мањине имају отворену руку и снажну поруку заједништва Владе Републике Србије, свих грађана Србије и сматра да је то неупитно.
То ће свакако, како будемо одмицали у реформи нашег друштва и процесу ЕУ интеграција, бити и видљивије и томе смо сви посвећени и верујем да сви заједно можемо да креирамо бољу будућност за све нас, рекла је Јоксимовић.
 |
Јадранка Јоксимовић |
Фото: Танјуг |
Министар без портфеља задужен за европске интеграције је навела Ковачицу као добар пример "Европе у малом" и додала да, с обзиром на историјски контекст, и геополитички простор на коме је, Србија заиста може да допринесе ЕУ у схватању онога што јесу толеранција, суживот и заједнички рад на унапређењу живота, коме сви теже.
Независно од тога које смо нације и којим језиком говоримо. Ми можемо да допринесемо Европи, да већ премрежену и умрежену Европу додатно умрежимо, мислим да ова Влада и грађани Србије заиста разумеју концепт суживота, толеранције, поштовања људских, мањинских и свих других права, указала је Јоксимовић.
Јоксимовић је објаснила да је Србија једна од ретких земаља кандидата која је добила посебну обавезу да сачини Акциони план за остваривање права националних мањина, што је и са задовољством прихватила и то је урађено и напоменула да су у изради тог плана, учествовали сви савети националних мањина у Србији.
Србија као кандидат за чланство у ЕУ и пре него што је постала кандидат, имала је изузетно добро законодавство и законодавни оквир који третира статус националних мањина и у том погледу смо негде изнад европских стандарда. Не мислим да сад на даље треба да будемо инертни и да не радимо ништа, увек има простора за побољшање, за помак, рекла је Јоксимовић.
 |
Мајкл Девенпорт |
Фото: Танјуг |
Шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт оценио је такође да је Ковачица, као мултилингвална и мултуиетничка заједница, Европа у малом, и да ту више од 200 година живе и Срби, Мађари, Румуни, Словаци и друге мањине.
Сви говоре својим матерњим језиком, имају своје традиције и обичаје, али их то не дели, већ их спаја. За ЕУ је такође веома важно очување културне баштине мањина, рекао је Девенпорт, који се присутнима обратио и на словачком језику.
Он је истакао да то није само битно због традиције, већ зато што култура може да постане одличан покретач локалне привреде и туризма који доводе до економског раста и стварања нових радних места и додао да је Ковачица и у том погледу напреднија од многих других заједница у Европи.
Словаци у Ковачици не само да су сачували културу, језик и идентитет, већ су кроз развијање наивног сликарства направили локални, европски, па и светски феномен. Присуство највиших званичника Владе Србије данас показује да Влада има намеру да вам помогне да ваше благо национално заштите на најбољи могући начин, нагласио је Девенпорт.
Као и претходних година, у Ковачици се одржала централна прослава Дана матерњег језика, а ове године, поред Унеска, покровитељи су и европски комесар за образовање, културу, омладину и спорт Тибор Наврачич и министри културе Словачке и Србије Марек Мадарич и Иван Тасовац.
Дан матерњег језика обележен је и округлим столом у ком су учествовали етнолози и антрополози из Србије и Словачке, изложбом "Вукове загонетке-одгонетке" ауторке Елде Станковић, отворене у ОШ "Млада покољења", као и изложбом сликара наиваца "Панонска минијатура".
Дану матерњег језика присуствовали су и амбасадори Словачке и Румуније у Србији, као и стални координатор УН у Србији Ирена Војачкова-Солорано.