Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Обележен Међународни дан матерњег језика

Обележен Међународни дан матерњег језика

Београд, 21. фебруар 2016. године – Канцеларија за људска и мањинска права Владе Републике Србије данас је обележила Међународни дан матерњег језика културно-уметничким програмом и доделом захвалница медијима за допринос у промовисању људских и мањинских права прошле године.

Фото: Фонет

Свечаности у Палати Србија поводом обележавања Међународног дана матерњег језика присуствовали су представници Националних савета националних мањина, државних органа, институција и независних тела, а деца представници националних мањина у традиционалним народним ношњама рецитовала су песме на својим матерњим језицима.

Директор Канцеларије за људска и мањинска права Сузана Пауновић је поводом Међународног дана матерњег језика представницима 41 медија доделила захвалнице за медијски допринос у промовисању љдуских и мањинских права у прошлој години.

Пауновић је, такође, уручила 13 захвалница представницима медија који су у претходној години својим радом пратили рад Националних савета и извештавали на језицима националних мањина.

Она је рекла да је Канцеларија за људска и мањинска права заједно са Националним саветима приредила свечаност где су млади припадници националних мањина на својим матерњим језицима певали и рецитовали и упознали нас колико је Србија богата земља.

Пауновић је указала да нема разлога за забринутост због приватизације медија на мањинским језицима и да је Влада Србије на најозбиљнији начин посвећена питању унапређења и заштите мањинских језика.

Фото: Фонет

Директор Канцеларије за људска и мањинска права је навела да постоји потреба да се да много већа подршка већ постојећим медијима у смислу и капацитета у људству и финансијама, али да нема забринутости да ће већ постојећи медији извештавањем на језицима националних мањина бити доведени под знак питања.

Она је истакла и да данас у Србији више од 72.000 деце има целокупну наставу на својим матерњим језицима, а да више од 7.000 деце учи предмет матерњи језик са елементима националне кутуре.

Према њеним речима, право на информисање на мањинским језицима путем штампаних и електронских медија остварује се на 15 језика, а важно је да се матерњи језик негује у медијима.

У Србији данас живи више од 30 етничких заједница, сви говоре својим језицима, а 2006. године, када је Србија ратификовала Европску повељу о регионалним и мањинским језицима, ми смо преузели обавезу заштите 10 мањинских језика, подсетила је Пауновић.

Пауновић је истакла да је у 42 локалне самоуправе у Србији уведено 11 мањинских језика у службену употребу и њихово писмо.

То говори колико је заправо Влада Србије на најозбиљнији начин посвећена да се питањем унапређења и заштите мањинских језика у Србији бави на један доследан и темељан начин. На томе ћемо радити и у наредном периоду уз помоћ и пуну сарадњу Националних савета, закључила је Пауновић.

Генерална скупштина Унеска прокламовала је 1999. године Дан матерњег језика, као сећање на студенте који су 21. фебруара 1952. године убијени у Даки у Источном Пакистану, данас Бангладешу, јер су протестовали због тога што њихов матерњи језик није проглашен за званични.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs